Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Światowe Dni Młodzieży – wszystko co warto o nich wiedzieć

20 maja 2016

Światowe Dni Młodzieży to dla wielu osób najważniejsze wydarzenie tego roku. W spotkaniu zorganizowanym trzy lata temu w Rio de Janeiro wzięło udział łącznie ponad 3,5 mln wiernych. Szacuje się, że w drugiej połowie lipca do Krakowa zawita co najmniej 2 mln osób. Co warto wiedzieć, by uniknąć niespodzianek?

Zarezerwuj nocleg w Hotelu w Centrum Krakowa. Sprawdź terminy!

Program

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 25 lipca i potrwają do końca miesiąca. Co w tym czasie będzie się działo? We wtorkowy wieczór 26 maja odbędzie się ceremonia otwarcia i msza święta. Przewodniczyć jej będzie biskup miejsca – ks. kard. Stanisław Dziwisz. Od środy 27 lipca w godzinach porannych będzie można wziąć udział w katechezach prowadzonych przez biskupów z całego świata i katechezach w drodze. W tym samym dniu rozpocznie się również Festiwal Młodych w Centrum Powołaniowym. W czwartkowy wieczór w Krakowie pojawi się papież Franciszek. W piątek odbędzie się droga krzyżowa, z kolei w sobotę czuwanie z Ojcem Świętym i wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Ostatnim z centralnych wydarzeń ŚDM będzie Msza Święta Posłania. Na jej koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty Franciszek tradycyjnie ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Plakat ŚDM/ http://www.krakow2016.com/

Plakat ŚDM/ http://www.krakow2016.com/

Festiwal Młodych

Od wtorku do piątku w godzinach popołudniowych i wieczornych pielgrzymi będą mogli wziąć udział w Festiwalu Młodych. Inicjatywa ma umożliwić wielbienie Boga poprzez sztukę i sport. Jest również czasem, w którym uczestnicy ŚDM mogą lepiej się poznać i zintegrować.
W ramach festiwalu organizowane będą otwarte, bezpłatne wydarzenia o charakterze artystycznym, religijnym oraz duchowym: koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne, filmowe.

Wyjątkowa wystawa

W związku z obchodzonym w kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia krakowskie ŚDM uświetni niezwykła wystawa. Będzie można na niej zobaczyć ok. 100 dzieł przedstawiających Marię Matkę Miłosierdzia autorstwa wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w. (Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco).
Wystawę można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 23 czerwca do 9 października.

Miejsca

Błonia
Na Błoniach zorganizowane zostaną trzy pierwsze wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży: ceremonia otwarcia (26 lipca), powitanie Ojca Świętego (28 lipca) oraz piątkowa droga krzyżowa (29 lipca). Organizatorzy zakładają, że wydarzenia te przyciągną od 500 tys. do ok. 1 mln wiernych. Błonia wraz z Parkiem Jordana i starą Cracovią są w stanie pomieścić ok. 800 tys. osób.

Campus Misericordiae
Najważniejsze wydarzenia ŚDM, a zatem sobotnie czuwanie i niedzielna msza zostaną zorganizowane w Brzegach (gmina Wieliczka). Oddalone od centrum miasta tereny o pow. blisko 300 ha są w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów i zapewniają doskonałą widoczność głównego miejsca celebracji.

Rynek Główny
Wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Młodych będą się odbywały w kościołach, domach kultury, kinach i na uniwersytetach, a także na placach i w parkach (Rynek Główny, Plac Szczepański, Plac Wolnica, Aleja Róż, Park Krowoderski, Plac Niepodległości).

Ograniczenia ruchu

W związku z organizowanymi wydarzeniami w okresie od 25 lipca do końca miesiąca ruch w Krakowie będzie ograniczony, a niektóre ulice, aleje i parkingi zostaną całkowicie wyłączone z użytkowania.
Wykaz utrudnień wraz z mapkami poglądowymi można znaleźć na stronie www.krakow.pl

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków