Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Tadeusz Kantor – krakowskie ślady życia i twórczości artysty

30 grudnia 2018

Tadeusz Kantor: twórca totalny, ikona polskiego teatru XX wieku, wizjoner i obywatel Europy, nierozłącznie związany ze stolicą Małopolski. Poznaj krakowską historię Kantora i jego ogromny dorobek artystyczny!

Tadeusz Kantor w latach 70. /fot. Wikimedia

Ojczyzna z wyboru

Choć miejscem narodzin Tadeusza Kantora było Wielopole Skrzyńskie w okolicach Ropczyc, całe życie artysty – zarówno to zawodowe, jak i prywatne – koncentrowało się w Krakowie. Kantor ukończył studia na Wydziale Malarstwa tutejszej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywał pierwsze szlify teatralne, a podczas II wojny światowej działał m.in. w Grupie Młodych Plastyków, Podziemnym Teatrze Niezależnym.

W annałach historii miasta zapisała się także Wystawa Sztuki Nowoczesnej w krakowskim Pałacu Sztuki pod kuratelą Kantora (1948 r.) – pierwsza powojenna manifestacja artystyczna na tak wielką skalę.

Powojenny Kraków Kantora

W 1955 roku Kantor rozpoczął swój najważniejszy projekt, otwierając awangardowy Teatr Cricot 2 i inaugurując jego pracę wystawieniem dramatu Witkacego Mątwa. 2 lata później wystartowała działałność Galerii Krzysztofory.

Choć artysta pracował i zbierał inspiracje w wielu krajach Europy – we Włoszech, Szwecji, Niemczech, Francji – zawsze wracał do swojego krakowskiego domu i rozwijał obie instytucje, aktywnie pracując aż do śmierci w grudniu 1990 r. Kraków stał się także miejscem spoczynku Tadeusza Kantora: twórca został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Cricoteka, czyli życie po Kantorze

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, stworzony jeszcze przez samego artystę jako „żywe archiwum” teatru Cricot 2, obecnie stawia sobie za cel pełną dokumentację jego malarskiego i teatralnego dorobku, a także upowszechnienie jego twórczości wśród miłośników sztuki. Ośrodek przy ul. Nadwiślańskiej udostępnia zwiedzającym bogate zbiory dzieł sztuki, rekwizytów teatralnych i innych eksponatów związanych z pracą Kantora.

Scena Cricoteki otwiera także możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką swojego patrona i innych twórców współczesnych. Moderatorzy placówki zachęcają również do samodzielnej inwencji twórczej, organizując liczne warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Głodny wiedzy o Krakowie? Sprawdź nasz artykuł „Krakowiaczek jeden, czyli o krakowskich strojach ludowych

Siedziba Cricoteki na krakowskim Podgórzu /fot. Wikimedia

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora: za zamkniętymi drzwiami

W drugiej placówce pod egidą Cricoteki, Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej, poznajemy artystę z perspektywy jego codzienności. To tutaj mieszkał i pracował Kantor w ostatnich 3 latach życia. Wnętrza zachowano w takim stanie, w jakim pozostawił je ich lokator. Meble, pamiątki z podróży, szkice i notatki składają się na intymny portret osobowości wybitnego artysty.

Pracownia Tadeusza Kantora przy ul. Siennej /fot. cricoteka.pl

Warto więc zajrzeć na Sienną, i to nie tylko ze względu na to niezwykłe doświadczenie: w galerii sąsiadującej z mieszkaniem regularnie organizowane są czasowe wystawy twórczości Tadeusza Kantora.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków