Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Uzdrowisko pod Wawelem? O krakowskich wodach mineralnych

17 października 2021

Specjaliści od zdrowego żywienia zalecają, by dorośli pili w ciągu dnia co najmniej 1,5 litra wody. Wielu z nas sięga więc po wodę mineralną, dzięki której można dostarczyć organizmowi sporo potrzebnych mikro- i makroelementów. Kiedy myślimy o wodach mineralnych z Małopolski, mamy przed oczami przede wszystkim uzdrowiska na południu województwa. Z takich złóż słynie Muszyna, Krynica czy Piwniczna. Butelkowaną wodę z tych miasteczek można kupić niemal w całym kraju. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wodę o prozdrowotnych właściwościach wydobywa się także w Krakowie. Co więcej, można łatwo wybrać się na spacer i ją wypić w pijalni znajdującej się niemal w centrum miasta.

Krakowskie uzdrowisko, czyli odkrycie Antoniego Matecznego

Historia krakowskiej wody mineralnej rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Złoża wody w trakcie prac przy wznoszeniu domu odkrył Antoni Mateczny. Jej kolor ani zapach nie zachęcał co prawda do jej skosztowania, ale krakowski architekt nie zlekceważył swojego znaleziska. Znał walory leczniczych wód z wizyt w czeskim Karlsbadzie i postanowił zbadać skład tej, której źródło tryskało na jego działce.

Analizy dokonywane w Krakowie i Wiedniu dowiodły, że woda z okolic wylotu ulicy Kalwaryjskiej faktycznie jest wyjątkowa. Już w 1905 roku Mateczny otworzył więc Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej. Oprócz tego woda mineralna była serwowana wszystkim chętnym do picia – standardowa “dawka” wynosiła trzy szklanki.

Chcesz przemierzyć Kraków śladami średniowiecznych władców? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

“Krakowianka” i nowa pijalnia

Później woda mineralna z ronda Matecznego była sprzedawana w butelkach. Pod nazwą “Krakowianki” można je było zresztą kupić jeszcze w latach 90. XX wieku. Później została wycofana z rynku, a źródła przestały być eksploatowane.

Po 20 latach przerwy, jesienią 2021 r., pod Wawelem ponownie otworzono jednak Krakowską Pijalnię Zdrojową. Znajduje się przy rondzie Matecznego, można w niej wypić oraz kupić wodę na wynos. A jej właściwości są wyjątkowe, unikalne w skali europejskiej. Decyduje o tym wysoka zawartość siarczanów. Mimo że jest wydobywana w centrum miasta, przed zanieczyszczeniami chronią ją grube warstwy geologiczne – złoża znajdują się 36 metrów pod ziemią.

Inne wody mineralne pod Krakowem

Pod Krakowem jest zresztą więcej złóż wody mineralnej. Siarczkowa woda znajduje się w Swoszowicach, gdzie również działa uzdrowisko. Tamtejsza woda jest gorzkawa, prozdrowotne właściwości ma jej picie, ale także kąpiele. Nie jest jednak obecnie butelkowana. Złoża leczniczej wody są zlokalizowane również w pobliskich Opatkowicach na południu Krakowa. Tamtejsza woda lepiej nadaje się jednak do kąpieli niż do picia, jest bowiem słona.

Interesują Cię inne ciekawostki o Krakowie? Przeczytaj artykuł o egzotycznych krakowskich nazwach: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/meksyk-liban-i-azory-egzotyczne-nazwy-w-krakowie

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków