Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Wieszcze Narodowi pochowani na Wawelu – kto spoczął w krakowskich kryptach? 

2 kwietnia 2024

Wawel to miejsce niezwykłe dla narodu polskiego. Nie tylko stanowi on symbol polskiej historii i kultury, ale także jest miejscem wiecznego spoczynku dla wielu wybitnych postaci z historii Polski. Wśród tych postaci znajdują się również Wieszcze Narodowi – wyjątkowi poeci i wizjonerzy, których twórczość i idee miały ogromny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej. 

Kto z nich spoczął w krakowskich kryptach Wawelu? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć! 

Wieszcze Narodowi na Wawelu
Odwiedź groby Wieszczów Narodowych i poznaj kawalek historii na Wawelu.

Krypta Wieszczów Narodowych na Wawelu 

Na Wawelu znajduje się specjalna krypta Wieszczów Narodowych, gdzie pochowani są nasi wspaniali rodacy. Niewiele osób o tym wie, ponieważ krypty kojarzą się tylko z polskimi królami. Jednak, jeśli jesteś już na zamku w Krakowie, warto odwiedzić to miejsce. 

Wejście do krypt znajduje się w lewej nawie katedry na Wawelu. Wejście do nich jest bezpłatne. Dlatego każdy może zobaczyć grobowce naszych wielkich wieszczów narodowych. 

Odwiedź nie tylko Wawel, ale także inne zabytkowe miejsca w Krakowie. Podczas swojego pobytu na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Wieszcze Narodowi w kryptach krakowskich – kto tam spoczął? 

1. Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz, nazywany „Wieszczem Narodowym”, to jeden z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych. Jego dzieła, takie jak „Pan Tadeusz” czy „Dziady”, są nieodłączną częścią polskiej literatury narodowej. Mickiewicz został pochowany – po przeniesieniu jego szczątek ze cmentarza Montmorency w Paryżu – na Wawelu w 1890 roku, a jego grób znajduje się właśnie w Krypcie Wieszczów. 

2. Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki, kolejny wielki poeta romantyczny, również znalazł swoje miejsce na Wawelu. Jego poezja, pełna pasji i egzotycznych wizji, przyczyniła się do rozwoju polskiej literatury. Słowacki został pochowany na Wawelu w 1927 roku, obok grobu Adama Mickiewicza. Jego prochy zostały przeniesione z cmentarza Montmartre w Paryżu. 

3. Cyprian Kamil Norwid

Cyprian Kamil Norwid, mimo że w swoim życiu nie zdobył takiej sławy jak inni Wieszcze Narodowi, to jego twórczość została doceniona dopiero pośmiertnie. Jego wiersze, pełne głębokich refleksji i symboliki, są uważane za jedne z najważniejszych w polskiej literaturze. Jego “obecność” w Krypcie Wieszczów jest jednak symboliczna. Znajduje się tam tylko specjalna tabliczka na cześć Norwida, a także urna z ziemią z jego grobu w Paryżu. Jego symboliczny pochówek odbył się na Wawelu dopiero w 2001 roku. 

4. Fryderyk Chopin 

28 lutego 2010 roku w krypcie Wieszczów Narodowych na Wawelu upamiętniono Fryderyka Chopina, wybitnego kompozytora i pianistę. Z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin, odsłonięto medalion z jego podobizną, będący kopią jego nagrobka na cmentarzu Père Lachaise. Mimo że nie był Wieszczem Narodowym, w ten sposób uczczono jego osiągnięcia.

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, że warto odwiedzić to miejsce na Wawelu. Pokazuje to, że zamek w Krakowie, nie jest tylko miejscem spoczynku dla wielu królów, ale i wybitnych postaci z historii Polski. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków