Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Wysoko na Kleparzu, nisko na Podgórzu. Różnice wysokości w Krakowie

15 marca 2023

O tym, że Kraków obejmuje teren usiany wieloma pagórkami, nie trzeba nikomu przypominać. O wzniesieniach takich jak Wawel czy krakowskie kopce słyszał niemal każdy. Jednak wiedza o tym, który punkt miasta jest położony najwyżej, nie jest już tak powszechna. Która dzielnica znajduje się na największej, a która na najmniejszej wysokości? Dowiedz się więcej o różnicach wysokości w królewskim mieście!

Najwyższe punkty Krakowa – gdzie ich szukać?

Na pytanie, na jakiej wysokości leży Kraków, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Z powodu pagórkowatej powierzchni, różnica między najniższym a najwyższym punktem na mapie współcesnego Krakowa to niemal 200 metrów!

Przed wiekami, gdy miasto obejmowało tylko wzgórze wawelskie i jego bezpośrednie okolice, wyznaczyć tę wysokość było o wiele łatwiej. Najsłynniejsze krakowskie wzniesienie, zwieńczone zamkiem i katedrą, wznosi się na wysokość 228 metrów nad poziomem morza.

Wbrew pozorom Wawel nie należy jednak wcale do najwyżej położonych miejsc dawnej stolicy Polski. Najwyżej położony punkt Krakowa znajduje się na szczycie wzgórza Sowiniec w zachodniej części miasta. A dokładniej na czubku kopca Józefa Piłsudskiego, który znajduje się na polanie na Sowińcu. Szczyt największego kopca w Polsce wznosi się na wysokości 383,6 m n.p.m.

Najwyższy punkt samego wzgórza, bez usypanego na nim kopca, to 358 m. Drugim najwyższym wzniesieniem Krakowa jest Pustelnik. To jedno ze wzniesień w Lesie Wolskim, niższe od Sowińca o sześć metrów. Inny wysoki punkt miasta znajduje się w jego południowej części. To Rajsko, wzgórze sięgające 349 m n.p.m., na którym od ponad 100 lat znajduje się fort “Rajsko”.

najwyższe punkty krakowa
Kopiec Kościuszki to jeden z najwyższych punktów Krakowa.

Wśród wysokich punktów bliżej centrum miasta warto wyróżnić kopiec Tadeusza Kościuszki. Kraków można z niego oglądać z wysokości 330 m n.p.m. Kopiec wygląda szczególnie majestatycznie., bo wznosi się 134 m nad poziomem płynącej niemal u jego stóp Wisły. Kopiec Kraka jest już nieco niższy, ma wysokość 271 m n.p.m.

Planujesz zwiedzanie Krakowa? Najlepszym noclegiem będzie Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Które miejsca Krakowa są położone najniżej?

Najniższe punkty na mapie Krakowa znajdują się na wschodnim krańcu miasta. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ujście Potoku Kościelnickiego, który wpada tam do Wisły, to wysokość tylko 188 m n.p.m. Co ciekawe, potok przez lata stanowił granicę państwową – było tak w czasie zaborów, gdy oddzielał Austro-Węgry od Rosji.

Jeśli chodzi o dzielnice w centrum Krakowa, mimo obecności kopców stosunkowo nisko położone jest Podgórze. Sporą wysokością bezwzględną, mimo braku widocznych wzniesień, charakteryzuje się natomiast Kleparz. Warto dodać, że w przeszłości obie te dzielnice stanowiły osobne miasta, niezależne od Krakowa.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków