Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Złota era Krakowa. Jak rozkwitło miasto w tym okresie

28 listopada 2023

Kraków to miejsce, które przez wieki pełniło rolę kulturalnego, naukowego i politycznego centrum. Jednak to XIV-XVI wiek to okres, który z dumą można nazwać złotą erą w dziejach tego miasta. To właśnie wtedy gród Kraka rozkwitał pod względem artystycznym, intelektualnym i gospodarczym, pozostawiając trwały ślad w historii Polski.

Dlaczego to właśnie te lata były takie wyjątkowe dla tego miasta? Czytaj dalej i przekonaj się sam! 

Kraków - Złota Era
W XIV-XVI wieku Kraków osiągnął szczyt rozwoju. To właśnie w tym okresie powstało wiele znanych obrazów, budynku i podjęto dobre decyzje dla tego miasta.

Gospodarka na najwyższym poziomie – ośrodek handlowy Europy 

Kraków w okresie XIV-XVI wieku stał się bardzo ważnym miejscem nie tylko dla Polaków, ale także dla innych krajów Europejskich. To właśnie tutaj przybywali kupcy z różnych krajów. Napływ kupców przyczynił się do rozkwitu tego miasta oraz wzrostu zamożności. Najbardziej rozwinęło się rzemiosło. Rynek Główny w Krakowie stał się gospodarczym sercem. 

Architektura i sztuka – znakomite dzieła 

Okres XIV-XVI wieku był także bardzo dobrym czasem dla rozwoju architektury i rzemiosła artystycznego. Najwspanialszymi budynkami z tego okresu jest dobrze wszystkim znany Kościół Mariacki, a dokładnie jego wyższa wieża (Hejnalica). Kolejnym bardzo ważnym obiektem jest Barbakan, który znajduje się w niedalekiej odległości od Rynku Głównego. Warto także wspomnieć o kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu. 

Jeśli chodzi o obrazy, to trzeba pamiętać o jednym z najpopularniejszych ołtarzy. W tym okresie tworzył Wit Stwosz, który wykonał pentaptyk do kościoła Mariackiego. Z ciekawych projektów, które zostały wykonane w tym czasie jest jeszcze Kaplica Zygmuntowska, którą ukończył na zlecenie Zygmunta Starego architekt Bartłomiej Berrecci. 

Warto także wspomnieć o ogromnej kolekcji arrasów (ścienna tkanina, która przypomina obraz) w komnatach na Wawelu. Zgromadził je Zygmunt August i stworzył ich największą kolekcję w całej Europie. 

Zobacz wszystkie te cudowne zabytki. Odwiedź Kraków, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Okres XIV-XVI pod względem kulturowym  

W tym czasie Polska zaczęła mocno wspierać naukę, sztukę i kulturę. Kraków stał się miejscem, gdzie naukowcy i artyści mogli się rozwijać, wspierać i wspólnie wymieniać się nowymi pomysłami i inspiracjami. 

To także dobry czas dla nauki w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński zdobył większą popularność oraz prestiż. W XIV wieku stał się jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w całej Europie. Przybywali do niego studenci nie tylko z różnych części Polski, ale i świata. Uniwersytet zasilili tacy (później bardzo znani) uczniowie, jak Mikołaj Kopernik czy Jan Długosz. 

Rozwijał się tu także bardzo dobrze teatr. Na dworze królewskim, i nie tylko, wystawiane były liczne spektakle, które przyciągały naprawdę wiele osób. 

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że trochę przybliżył Ci świetlany okres Krakowa. Jeśli chcesz zobaczyć, te perełki kulturowe, o których wspomnieliśmy, koniecznie udaj się na wycieczkę – najlepiej kilkudniową – do samego serca województwa małopolskiego i zobacz je na własne oczy! 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków