Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kościół Mariacki i dwie wieże. Poznaj ich historię

17 listopada 2023

Kościół Mariacki to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Krakowa. Nieodłącznym charakterystycznym elementem tego budynku są jego dwie wieże. Jeśli chociaż raz przyjrzałeś się im dokładniej, na pewno zauważyłeś, że nie są one identyczne. Dlaczego? Jaka historia kryje się za tymi dwoma wieżami i kościołem Mariackim? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Legenda - dwie wieże Kościoła Mariackiego
Jedna wyższa i bardziej okazała, druga wręcz przeciwnie. Poznaj jaka legenda kryje się za tymi wieżami.

Historia kościoła Mariackiego w skrócie – o czym warto wiedzieć 

Historia kościoła Mariackiego sięga aż XIII wieku. Pierwotny budynek był wzniesiony w 1222 roku w tym samym miejscu, co obecny. Budowla przez wiele lat ulegała różnym zniszczeniom i przebudowom. Największe straty poniosła podczas najazdów tatarskich, a kolejna świątynia powstawała przez następnie kilkanaście lat i została konsekrowana około 1320 roku. Pierwszym ważnym momentem dla kościoła w Krakowie było nadanie przywilejów parafii przez Kazimierza Wielkiego w 1365 roku. Był to jeden z największych kościołów w okolicy. 

Świątynia na Rynku Głównym jest znana przede wszystkim z pięknych ołtarzy i dzieł sztuki, które znajdują się we wnętrzu. Najpopularniejszy jest ołtarz Wita Stwosza. Przedstawia zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny oraz liczne figury świętych. 

Dwie wieże kościoła Mariackiego – o czym warto wiedzieć? 

Kościół Mariacki posiada dwie wieże, które się od siebie różnią. Dlaczego? O tym dowiedz się w dalszej części artykułu. Wieża, która nazywa się Hejnalica jest wyższa (82 m) i bardziej okazała. Znajduje się w niej także dzwon, który pochodzi z 1530 roku. To właśnie z tego miejsca co godzinę grany jest Hejnał Mariacki na wszystkie 4 strony świata. Druga, niższa (69 m) i mniej okazała wieża zwana jest dzwonnica kościelną. Mimo że jest tam dzwon, nie jest w ogóle używany. 

Zobacz ten niezwykły zabytek na żywo. Odwiedź Kraków, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Dwie różne wieże kościoła Mariackiego – jaka kryje się za tym legenda? 

W XIII wieku panował książę Bolesław Krzywousty. W tym okresie do budynku kościoła Mariackiego postanowiono dobudować dwie wieże. Tego zadania podjęli się dwaj bracia. Każdy zaczął pracę nad własną wieżą. Jednak, kiedy młodszy z nich zauważył, że starszemu praca idzie dużo lepiej, dokonał okropnego czynu – zamordował swojego brata za pomocą noża. Przez to wydarzenie budowę przerwano. Kiedy świątynia została w końcu poświęcona, młodszy brat nie mógł poradzić sobie z wyrzutami sumienia. Wbił sobie nóż w serce i rzucił się z jednej z wieży. 

Nóż w Sukiennicach 

Już możesz się domyślać, że nóż, który wisi w Sukiennicach jest symbolem tej legendy. Ma przypominać o tej smutnej i ponurej historii, która doprowadziła do tragicznych śmierci dwóch braci. 

Teraz już wiesz, jaka legenda wiąże się w dwoma innymi wieżami kościoła Mariackiego. Przypatrz się im następnym razem, kiedy będzie w Krakowie. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków