Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Pamiątki z Krakowa. Co warto przywieźć z wizyty pod Wawelem?

14 lutego 2022

Podróże kształcą – to mądre powiedzenie od lat funkcjonuje w języku polskim. A dzieci i młodzież szkolna piszą na ten temat kolejne rozprawki. Oprócz walorów edukacyjnych wycieczki mogą jednak pozostawić w nas szereg wspomnień.

Tak z pewnościę będzie po wizycie pod Wawelem. Rynek Główny, Wawel, Kazimierz, opactwo w Tyńcu, Zakrzówek i mnóstwo innych atrakcji… By dobrze poznać Kraków jedna wizyta nie wystarczy.

W pielęgnowaniu wspomnień z podwawelskiego grodu z pewnością pomagają pamiątki z Krakowa. Co warto przywieźć z takiej wycieczki? Gdzie udać się w poszukiwaniu pamiątek? Podpowiadamy!

Od szopki po smoka wawelskiego

Na półkach krakowskich sklepów i blatach straganów znajdziemy wiele pamiątek, które można równie dobrze kupić we Wrocławiu, Gdańsku czy innym mieście. Podobnie jest z produktami, które z Krakowem nie mają za wiele wspólnego – na przykład serkami przypominającymi oscypki czy ciupagami.

Pod Wawelem warto więc sięgnąć przede wszystkim po produkty związane z miastem. Takimi z pewnością są krakowskie szopki. Co prawda te konkursowe można podziwiać głównie w przed i po Bożym Narodzeniu, ale ich mniejsze wersje można kupić przez cały rok.

Fanów folkloru z pewnością zainteresują też tradycyjne krakowskie stroje. Co prawda zakup kolorowych spódnic czy wyszywanych bluzek to spory koszt, ale może warto zdecydować się przynajmniej na czapkę rogatywkę z pawim piórkiem?

Do charakterystycznych krakowskich pamiątek należą również drewniane figurki Żydów. Zgodnie z popularnym przesądem ich zakup ma przynosić szczęście.

Jednym z głównych atrybutów Krakowa – zwłaszcza dla dzieci – jest także smok wawelski. Jego ziejącą ogniem figurę można podziwiać pod Wawelem, ale na straganach roi się też od smoków pluszowych, porcelanowych czy przedstawionych w formie breloczków.

Na nocleg w czasie wizyty pod Wawelem wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Coś na ząb, czyli kulinarne pamiątki z Krakowa

Przy odrobinie szczęścia znajdziemy także smoka z czekolady lub ciasta. W Krakowie warto spróbować lokalnych specjałów. Czemu jednak nie zabrać ich ze sobą do domu? Co prawda trzeba je będzie dość szybko zjeść, ale można poczęstować nimi znajomych czy rodzinę.

Do najbardziej charakterystycznych przysmaków należy z pewnością krakowski obwarzanek. Ten okrąg z ciasta, posypywany makiem, solą lub sezamem, można w Krakowie dostać niemal wszędzie. Podobnie jest z solą z kopalni w Wieliczce.

Smakoszom polecamy również chleb prądnicki i kiełbasę lisiecką. Takich specjałów nie da się kupić w żadnym innym miejscu w Polsce!

Pamiątki z Krakowa. Gdzie je kupić?

Najbardziej obfitym w pamiątki z Krakowa miejscem w mieście jest Rynek Główny i jego okolice. Stragany rozpościerają się w Sukiennicach, mnóstwo sklepów znajduje się przy ul. Floriańskiej czy Grodzkiej. Sprzedawców pamiątek znajdziemy też pod Wawelem.

Bardziej wytrawni łowcy pamiątek powinni udać się na niedzielny pchli targ pod Halą Targową na Grzegórzkach. Warto odwiedzić także targowiska na Kleparzu.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków