Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Wielka Parada Smoków – czym jest i dlaczego odbywa się w Krakowie?

1 czerwca 2024

Wielka Parada Smoków to jedno z najbardziej spektakularnych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Co roku przyciąga tysiące turystów i mieszkańców, oferując niezapomniane widowisko pełne kolorowych, olbrzymich smoków i magicznych atrakcji. 

Czym dokładnie jest ta parada i dlaczego odbywa się w Krakowie? Wszystko, co musisz wiedzieć na temat Wielkiej Parady Smoków, znajdziesz tutaj! Czytaj dalej! 

Wielka Parada Smoków w Krakowie
Wielki widowisko na wodzie przyciągnie tłumy. Dmuchane helem smoki, pokazy pirotechniczne.

Wielka Parada Smoków – skąd pomysł? 

To wydarzenie oryginalnie narodziło się w głowie Adolfa Weltschka, byłego dyrektora Teatru Groteska. Pierwsza edycja tego eventu odbyła się w 2000 roku i trwa aż do dnia dzisiejszego. Jego celem było nie tylko przypomnienie legendarnej historii o Smoku Wawelskim, ale także ożywienie kulturalnego krajobrazu Krakowa poprzez organizację unikalnego i przyciągającego turystów widowiska. Parada szybko zdobyła popularność i stała się jednym z kluczowych punktów kalendarza kulturalnego miasta. 

W 2023 roku krążyły plotki, że będzie to ostatni parada. Na szczęście w 2024 roku mieszkańcy Krakowa, jak i turyści będą mogli liczyć na jeszcze lepsze wydarzenie z wieloma niespodziankami. Decyzja o przygotowaniu parady została podjęta dość późno, ale wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik. 

Wielka Parada Smoków odbędzie się 8-9 czerwca. 

Dwa dni wspaniałej zabawy pod Wawelem 

Zabawa zawsze zaczyna się w sobotę. Pod Wawelem organizowany jest Smoczy Piknik wypełniony ciekawymi kramarzami – każdy znajdzie coś dla siebie. Organizowane są także różne gry i zabawy dla dzieci, a także konkursy z nagrodami. 

Tego samego dnia wieczorem, tłumy gromadzą się wokół Wawelu od strony Wisły, aby zobaczyć cudowny pokaz zorganizowany przez Teatr Groteska. Wielkie smoki pływają na specjalnych platformach po wodzie. W otoczeniu muzyki, fajerwerków i ognia. 

W niedzielę odbywa się oficjalny przemarsz smoków. Każdy może wziąć w nim udział. Pochód jest połączony z konkursem na najładniejszego smoka. Każdy z nich ma swój unikalny wygląd i charakter, co sprawia, że parada jest niepowtarzalnym widowiskiem.

Niedzielna parada to jednak nie tylko przemarsz smoków. W ramach wydarzenia odbywają się również liczne warsztaty, koncerty, pokazy pirotechniczne i interaktywne atrakcje dla dzieci. 

Zostań w Krakowie na cały weekend i przeżyj niezapomniane chwile, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Wodne widowisko nad Wisłą – jak “upolować” najlepsze miejsca?

W sobotę wieczorem ludzie tłumnie gromadzą się wokół Wawelu, blisko Wisły, aby oglądać cudowne wydarzenie. Dlatego też bardzo trudno zdobyć najlepsze miejsca. Niektórzy przychodzą już kilka godzin przed pokazem, aby usiąść jeszcze wygodnie na trawie. Przychodzą nawet godzinę przed rozpoczęciem wodnego pokazu, musisz liczyć się z ogromną ilością osób i możliwe, że już niesatysfakcjonującym miejscem. 

Jedynym sposobem na oglądanie wydarzenia z dobrego miejsca jest niestety przyjście wcześniej na Bulwary Wiślane. 

Dlaczego to wydarzenie jest takie ważne dla Krakowa? 

Jest kilka powodów, dlaczego Wielka Parada Smoków już od tylu lat działa i nie zaprzestaje swojej działalności. 

Jesteś zaciekawiony tym wydarzeniem? Jeśli tak, koniecznie wybierz się na najbliższą Wielką Paradę Smoków. Możesz liczyć na niesamowite atrakcje, pokazy, widowiska i cudowną zabawę. Na pewno nie pożałujesz, że tu przyjechałeś! 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków