Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

4 branże, w których warto inwestować w Krakowie

12 grudnia 2018

Małopolska jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów gospodarczych w Europie, a Kraków, jako jego stolica, generuje blisko połowę PKB województwa: według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2015 r. było to ok. 40%. Wysoki poziom kształcenia na różnorodnie profilowanych uczelniach, dobra infrastruktura drogowa i kolejowa, międzynarodowe lotnisko z bogatą siatką połączeń – wszystko to sprawia, że gród Kraka jest wymarzoną lokalizacją dla wielu inwestycji.

IT

Kraków znalazł się na 3 miejscu rankingu CBRE „EMEA Tech Cities” w kategorii „Growth Clusters”, obejmującej najprężniej rozwijające się klastry technologiczne w Europie, Afryce i regionie Bliskiego Wschodu. Jak wykazuje ranking, zatrudnienie w sektorze hi-tech na terenie Krakowa wzrosło aż o 66%, a prognozy dalszego rozwoju są równie obiecujące.

Stolica Małopolski jest krajowym liderem rynku usług IT oraz usług biznesowych. Przyczynia się do tego największa w Polsce dostępność wykwalifikowanych pracowników, wykształconych na krakowskich uczelniach technicznych, a także świetnie rozwinięta sieć komfortowych powierzchni biurowych. Według raportu „Potencjał inwestycyjny Krakowa” agencji rekrutacyjnej Antal aż 12% przedsiębiorców chce z tego względu przenieść swoją działalność właśnie do grodu Kraka.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków /fot. Wikimedia

Branża kreatywna i artystyczna

Chyba nie ma w Polsce miasta bardziej kojarzonego z kulturą i sztuką, niż Kraków. Artystyczny nimb i duże możliwości rozwoju ściągają do stolicy Małopolski wielu młodych, ambitnych twórców, którzy dążą nie tylko do realizowania swojej artystycznej wizji, ale i do jej monetyzacji.

Kraków gości także wiele międzynarodowych festiwali i imprez kulturalnych, o których i my regularnie piszemy: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Krakowski Festiwal Filmowy, Opera Rara czy Międzynarodowe Targi Książki.

Kultura i nowe technologie spotykają się właśnie w branży kreatywnej: na terenie Krakowa działają producenci i dystrybutorzy programów telewizyjnych, audycji radiowych, nagrań dźwiękowych i muzycznych, domy mediowe, agencje reklamowe oraz firmy gamingowe.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie to popularna destynacja turystyczna /fot. Wikimedia

Turystyka

Jak czytamy w podsumowaniu ruchu turystycznego w Krakowie za sezon 2018, stolicę Małopolski odwiedziło w minionym roku aż 13,5 mln osób w tym 9,5 mln turystów. 30% z nich to przybysze z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Przyciąga ich szeroka oferta kulturalna, bogate życie nocne i niskie w stosunku do strefy euro ceny. To otwiera szerokie możliwości inwestycyjne, zarówno jeśli chodzi o apartamenty pod wynajem, jak i tanie miejsca noclegowe.

Ze względu na ważne miejsca kultu – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz bliskie sąsiedztwo Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II – Kraków stanowi ciekawą niszę w rynku, a mianowicie kierunek turystyki religijnej. Zagadnienie to było przedmiotem obrad I Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej, zorganizowanego w listopadzie ubiegłego roku.

Największą grupę turystów odwiedzających Kraków drogą lotniczą stanowią Brytyjczycy /fot. Wikimedia

Gastronomia

Kultura jedzenia „na mieście” rozwija się w Polsce coraz prężniej, a w młodym, zamożnym Krakowie widać to jak na dłoni. Studenci i pracownicy korporacji chętnie korzystają z przerw obiadowych. Wspólny posiłek w restauracji jest popularną formą spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Co więcej, gastronomia nieodłącznie wiąże się przecież z turystyką: wielu podróżników traktuje poznawanie lokalnych smaków jako część zwiedzania.

Ogromna przestrzeń dla restauratorów rozwija się także w segmencie fine dining. Tym bardziej, że poziom miejskiej gastronomii zyskuje szerokie uznanie w branży – w czerwcu tego roku Kraków zyskał zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 z nadania Europejskiej Akademii Gastronomicznej. Warto wykorzystać tę sposobność: nadchodzący rok zapowiada się naprawdę pysznie!

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków