Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Forum – historia najpopularniejszego nieczynnego hotelu w Krakowie 

21 maja 2024

Kraków, miasto o bogatej historii i dziedzictwie, tętniące życiem i kulturowymi atrakcjami, skrywa wiele niezwykłych miejsc. Jednym z najbardziej fascynujących jest hotel Forum. To ikoniczne miejsce do dziś przyciąga wielu turystów i mieszkańców, ale już z innego powodu niż miejsce noclegowe. 

W tym artykule przybliżymy Ci historię tajemniczego krakowskiego hotelu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Hotel Forum - miejsce w Krakowie
Sam budynek może nie zachwycać i nie zachęcać do zobaczenia go z bliska, ale warto to zrobić. Przy starym hotelu czeka na Ciebie wiele atrakcji.

Krótka historia niesamowitego hotelu 

Budowa hotelu Forum rozpoczęła się w 1978 roku i trwała aż 10 lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ zdecydowano się otworzyć jedno z najbardziej prestiżowych i luksusowych miejsc w Polsce. Głównym projektantem tego miejsca był polski architekt – Janusz Ingarden. 

Budowa Forum była częścią ambitnego planu modernizacji Krakowa, który miał przekształcić miasto w nowoczesny ośrodek biznesowy. Zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu – w centrum miasta, zaraz nad Wisłą, z widokiem na Wawel, miał przyciągnąć wielu turystów i biznesmenów. 

Hotel otworzono w maju 1988 roku. Było to duże wydarzenie dla Krakowa. Miejsce to działało przez 14 lat. Zamknięto je w listopadzie 2002 roku. Główną przyczyną zamknięcia obiektu były wady konstrukcyjne – nasiąknięcie fundamentów przez wodę. 

Wyposażenie prestiżowego krakowskiego hotelu 

Hotel Forum był prawdziwym majstersztykiem wyposażenia i udogodnień. Miał aż 278 pokoi, w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów, co zapewniało gościom różnorodność oraz komfort. Co więcej, hotel był w pełni klimatyzowany. 

Hotel Forum nie szczędził również innowacji, wyposażając się w nowoczesne udogodnienia, takie jak drzwi na fotokomórkę, automatyczne spłukiwanie wody w WC, a także elektroniczny zegar zewnętrzny wraz z termometrem i kalendarzem.

Goście mogli również liczyć na wiele atrakcji na terenie lokalu. Był to m.in. butik, fryzjer, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, biuro podróży, a także sauna, solarium czy basen. Wewnątrz budynku działały aż 2 restauracje, grill bar oraz drink-bar, zaspokajając najbardziej wyrafinowane podniebienia.

Poznaj bliżej ciekawe atrakcje i miejsca w Krakowie, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Hotel Forum dziś – co się w nim znajduje i jak działa? 

Pomimo że hotel został zamknięty, to budynek cały czas jest użytkowany. Od 2013 roku na parterze działa Forum Przestrzenie. Jest to miejsce, w którym można się zabawić, wytańczyć, zjeść coś dobrego i spędzić miło czas ze znajomymi. W budynku znajduje się wiele stoisk z przeróżnym jedzeniem. Dlatego też każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

W tym roku został ogłoszony nowy projekt. Dach słynnego Forum ma zamienić się w prestiżową i luksusową restaurację oraz cocktailbar. Ma pojawić się także przeszklony taras otoczony bujną zielenią. Wszystko to z cudownym widokiem na panoramę miasta. 

To już wszystko w tym artykule. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już trochę więcej na temat tajemniczego modernistycznego budynku w centrum miasta. Może swoim wyglądem nie zachęca do odwiedzenia, ale w środku znajdziesz ciekawe miejsca. Warto przejść się drugim brzegiem Wisły, aby zobaczyć stary hotel Forum z bliska. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków