Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Grudzień w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

29 listopada 2016

Kiedy wieczory stają się coraz dłuższe, a pogoda nie sprzyja spacerom na świeżym powietrzu, warto poprawić sobie nastrój i wybrać się na koncert lub spektakl. Grudniowy Kraków emanuje ciepłą, świąteczną atmosferą; nie zabraknie także ciekawych propozycji dla miłośników muzyki i teatru.

Konkurs szopek krakowskich

Pierwszy czwartek grudnia to czas spotkania miłośników tradycji bożonarodzeniowych. To już 74. edycja dorocznego konkursu szopek krakowskich; wśród uczestników znajdują się zarówno profesjonalni artyści, jak i amatorzy. 1 grudnia szopkarze wystawią swoje dzieła wokół pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. W południe, przy dźwiękach hejnału, uczestnicy połączą się w pochód pod wodzą krakowiaka z gwiazdą. Szopki powędrują do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną poddane ocenie jurorów. Po trzech dniach odbędzie się uroczyste ogłoszenie werdyktu i otwarcie pokonkursowej wystawy.

Zarezerwuj nocleg w Hotelu w Krakowie na Kazimierzu. Sprawdź wolne terminy!

krakow_kosciol_franciszkanow_szopka_krakowska_4

Kościół św. Franciszka, szopka krakowska wykonana przez Markowskich, zwycięstwo w 68. Konkursie Szopek Krakowskich/ Andrzej Otrębski/ Wikimedia Commons

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Oczekiwany przez artystów, krytyków i publiczność teatralną – festiwal Boska Komedia prezentuje najważniejsze spektakle polskich i zagranicznych twórców. W dniach 8-17 grudnia goście festiwalu zobaczą aż 28 przedstawień, podzielonych na sekcje. Jak co roku, największe emocje wzbudza polski konkurs “Inferno”: autor zwycięskiego spektaklu zostanie uhonorowany tytułem Boskiego Komedianta i nagrodą w wysokości 50 000 zł. Drugi konkurs, “Paradiso”, przeznaczony jest dla młodych, nieodkrytych dotąd twórców. Wśród festiwalowych prezentacji znajdą się także dwie premiery i dwie zagraniczne produkcje.

Enrique Iglesias w Tauron Arenie

Tuż po Justinie Bieberze, Kraków gości kolejnego idola pań – zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych, bo Enrique Iglesias podbija rynek muzyczny już od dwóch dekad. Latynoski artysta zasłynął w Polsce pod koniec lat 90. za sprawą wielkiego przeboju “Bailamos”. Od tego czasu Iglesias cieszy się wielką popularnością, lecz od ostatniego koncertu nad Wisłą mija już blisko 10 lat. Nadeszła jednak okazja do kolejnej wizyty: muzyk wystąpi 16 grudnia w Tauron Arenie. Koncert jest częścią międzynarodowej trasy “Sex and Love”, promującej ostatni album artysty.

enrique_iglesias_0714_xanonymusx-style

Enrique Iglesias/Jorgemejia/Wikimedia Commons

Moscow City Ballet w Centrum Kongresowym ICE

Grudniowa wizyta zespołu Moscow City Ballet to kolejny mocny punkt w kulturalnym kalendarzu Krakowa. Dotychczasowe występy rosyjskiej grupy w Polsce zgromadziły już ponad 200 tysięcy widzów. Nic dziwnego, bo każdy jej spektakl to wydarzenie nieporównywalne z niczym innym: ogromne umiejętności tancerzy, olśniewające kostiumy i gra świateł zapierają dech w piersiach i pozostają w pamięci na długo. Warto więc zobaczyć Moscow City Ballet, także ze względu na atrakcyjny repertuar: 16 grudnia grupa zaprezentuje interpretację “Jeziora Łabędziego”, a dzień później – “Don Kichota”.

Koncert kolęd “Między góralszczyzną a klasyką”

Wspólne kolędowanie to doskonała okazja, by spędzić Boże Narodzenie w atmosferze ciepła i radości. Świąteczny koncert w kościele oo. Pijarów łączy w sobie dwa muzyczne światy: 25 grudnia wystąpią obok siebie górale i muzycy klasyczni. Goście koncertu usłyszą więc kwartet smyczkowy i majestatyczne organy, a także ludowe piszczałki i dudy. Tradycyjne polskie kolędy i pastorałki w nowej, oryginalnej interpretacji dostarczą słuchaczom wielu emocji i wzruszeń.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków