Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Historia krakowskiego lajkonika. Skąd się wziął jeden z symboli tego miasta? 

31 stycznia 2024

Kraków to jedno z najbogatszych historycznie miast w Polsce. Skrywa wiele tajemnic i legend. Jednym z najbarwniejszych symboli tego miejsca jest postać zwana Lajkonikiem, która wplątała się w historię tego miasta i stała się nieodłącznym elementem kultury starego grodu Kraka. 

Skąd wziął się ten tajemniczy jeździec i dlaczego stał się tak ważnym elementem w stolicy Małopolski? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Historia Lajkonika Kraków
Chcesz zobaczyć tą charakterystyczną postać dla Krakowa? Wybierz się na orszak Lajkonika.

Legenda Lajkonika – dlaczego stał się symbolem Krakowa? 

Początki legendy o Lajkoniku sięgają XIII wieku. W 1287 roku na ziemiach polskich odbywały się najazdy tatarskie. Wtargnęli oni na tereny polski, plądrowali wioski i pustoszyli miasta. W końcu dotarli do Krakowa – podczas oktawy Bożego Ciała. Postanowili odpocząć przez noc na Zwierzyńcu (wtedy podkrakowskiej wsi), a następnego ranka napaść na miasto. 

Ich plan popsuli flisacy, którzy zobaczyli rozbity obóz tatarów. Zaatakowali ich, zdjęli ubrania i zabrali konie. Rano wjechali ubrani w tatarskie stroje na koniach do miasta. Na początku wszyscy byli przerażeni, ale po krótkiej chwili prawda wyszła na jaw, że to nie tatarzy, a flisacy. 

Coroczny orszak Lajkonika

Lajkonik jest bardzo ważną częścią krakowskiej tradycji i kultury. Dlatego podczas oktawy Bożego Ciała, aby uczcić wcześniej wspomniane wydarzenie, odbywa się orszak Lajkonika po głównych ulicach miasta. Udział w niej bierze oczywiście charakterystyczny pojazd w kształcie konia z postacią jeźdźca, ubranego w tatarski strój. Lajkonik przemierza ulice miasta, rozdając dzieciom słodycze i pozostawiając w pamięci turystów niezapomniane wspomnienia oraz wrażenia. 

Wybierz się wraz z rodziną na orszak Lajkonika i zostań kilka dni w Krakowie, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Lajkonik – ważna pamiątka dla mieszkańców i turystów 

Dlaczego Lajkonik zyskał tak wielką popularność i stał się symbolem Krakowa? Jego historia nierozerwalnie związana jest z dawnymi czasami, odwagą flisaków i troską o lokalną tradycję. Co więcej, postać Lajkonika stała się nie tylko lokalnym symbolem, ale także ważną turystyczną pamiątką. Jego wizerunek zdobi liczne gadżety, począwszy od magnesów po tradycyjne ręcznie wykonane wizerunki tej postaci. W mieście znajdziesz nawet piekarnię o nazwie “Lajkonik” z jeźdźcem na koniu, jako logo. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, dlatego Lajkonik jest taki ważny dla mieszkańców Krakowa. Jeśli będziesz mieć okazję, koniecznie wybierz się na paradę i na własne oczy zobacz ten historyczny symbol grodu Kraka. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków