Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków myśli ekologicznie

23 listopada 2015

Kraków coraz częściej podejmuje się realizacji innowacyjnych inwestycji o charakterze ekologicznym. Przykładem elektryczne busy czy wypożyczalnie aut hybrydowych. Takie działania mają na celu poprawić jakość powietrza w mieście i uprzyjemnić pobyt turystom przywiązującym wagę do ekologicznego stylu życia.

Wypożyczalnia samochodów elektrycznych i stacje dokujące

Osoby, które postanowiły przesiąść się z samochodów tradycyjnych na elektryczne lub hybrydowe, nie będą miały w Krakowie problemów ze zdobyciem „paliwa”. Miasto planuje bowiem stworzyć solidną sieć stacji dokujących dla tego typu pojazdów. Pojawią się one przy wybranych budynkach Urzędu Miasta Kraków, a także na parkingach park&ride przy pętlach tramwajowych.
To jednak nie wszystko. Miasto w projekt chce bowiem zaangażować także centra handlowe. Jeśli współpraca dojdzie do skutku, kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli doładować swoje auto na parkingach znajdujących się przy galeriach handlowych.
Kolejnym krokiem na drodze do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza ma być uruchomienie miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. Kraków złożył już wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych tego typu projektu.

Auto na prąd/ Pixabay

Auto na prąd/ Pixabay

Elektryczne busy

Ekologiczne inwestycje w Krakowie przyniosą sporo korzyści turystom korzystającym z transportu publicznego. Miasto, które może się pochwalić jednym z najnowocześniejszych taborów w kraju, planuje dalszy rozwój i kolejne ulepszenia. Już teraz znaczna większość pojazdów miejskiego przewoźnika wyposażona jest w silniki EURO 6, spełniające unijne normy. W 2016 roku na ulicach Krakowa mają pojawić się cztery autobusy elektryczne, a w dalszej perspektywie kolejnych 20 autobusów elektrycznych, 12 hybrydowych i 75 z silnikiem EURO 6.
W ramach dbałości o jakość powietrza Kraków postanowił także rozbudować sieć tramwajową. Miasto ma nadzieję, że w ten sposób ograniczy ilość pojazdów osobowych i zachęci zarówno mieszkańców, jak i turystów do korzystania z transportu publicznego.

Zarezerwuj nocleg w Krakowie już dzisiaj w Regent Hotel Kraków Kazimierz

Czyste ulice

Na poprawę jakości powietrza wpływ ma także zwiększenie częstotliwości czyszczenia ulic. Główne ciągi komunikacyjne zmywane i zamiatane są kilka razy w ciągu dnia. Co więcej, zamiatarki wyposażone są w specjalne filtry, które usuwają zanieczyszczenia z ulic. Takie działania mają nie tylko znaczenie ekologiczne, ale i estetyczne i sprawiają, że zwiedzanie miasta jest jeszcze przyjemniejsze.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków