Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowska Filharmonia i wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

30 maja 2023

Jako pierwsza w kraju zaczęła koncertować po II wojnie światowej. Występowali w niej m.in. Artur Rubinstein i Nigel Kennedy. Jest najważniejszą instytucją muzyczną województwa małopolskiego. To tylko niektóre fakty o Filharmonii Krakowskiej imienia Karola Szymanowskiego. W czasie wizyty w Krakowie warto zwiedzić nie tylko Wawel i Sukiennice, ale też udać się tam na koncert orkiestry symfonicznej.

Kiedy w Krakowie powstała Filharmonia?

Historia krakowskiej Filharmonii sięga jeszcze czasów zaboru austriackiego. Orkiestra symfoniczna pod Wawelem zainaugurowała bowiem działalność w 1909 roku, a jej kierownikiem został Feliks Nowowiejski – znany m.in. jako twórca melodii “Roty”.

Orkiestra działała jako organ Związku Zawodowego Muzyków Polskich w Krakowie aż do 1939 r. Koncerty odbywały się również w czasie okupacji niemieckiej, gdy Hans Frank powołał Filharmonię Generalnego Gubernatorstwa. Składała się niemal w pełni z polskich muzyków, którzy dzięki temu nie byli zagrożeni wywózką na roboty oraz do obozów koncentracyjnych.

W pełni polska filharmonia w Krakowie wznowiła działalność jako pierwsza w kraju. Inauguracyjny koncert odbył się już w lutym 1945 r. Od tamtej pory koncertuje nieprzerwanie. W 1962 roku zyskała patrona, którym został Karol Szymanowski – wybitny polski kompozytor, który spoczywa na Skałce.

krakowska filharmonia
Krakowska Filharmonia gościła wiele gwiazd muzyki klasycznej

Odwiedź Filharmonię Krakowską osobiście! A po koncercie wybierz na nocleg Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Kto koncertuje w Filharmonii Krakowskiej?

W Filharmonii Krakowskiej odbywa się dziś mnóstwo występów. Co tydzień mają miejsce koncerty symfoniczne. Filharmonia organizuje również recitale mistrzowskie i organowe. Prowadzi też działalność edukacyjną w ramach tzw. koncertów umuzykalniających dla dzieci i młodzieży. Do tego organizuje też “Koncerty uniwersyteckie” w auli Colegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Filharmonii odbywają się też festiwale. Ważnym wydarzeniem jest Festiwal Szymanowski/Polska/Świat. Do istotnych występów należy również Festiwal 4 Tradycji, Muzyka Polska Odnova oraz Royal Opera Festival.

Od lat w Filharmonii koncertują największe gwiazdy muzyki klasycznej. Gościły tutaj między innymi zespoły symfoniczne ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Koncerty prowadzili kompozytorzy i dyrygenci tacy jak Krzysztof Penderecki czy Carlo Zecchi. Do najwybitniejszych solistów, którzy gościli w Krakowie, należą Nigel Kennedy, Artur Rubinstein czy Mauricio Pollini.

Gdzie znajduje się Filharmonia Krakowska?

Siedziba Filharmonii Krakowskiej mieści się przy ul. Zwierzynieckiej 1, na rogu z ulicą Floriana Straszewskiego. Dysponuje tam jedną z największych sal koncertowych Krakowa na 693 miejsca. Budynek, w którym się znajduje, ukończono w 1931 r. Jego wnętrze jest utrzymane w stylu neobarokowym, a gmach należy do krakowskiej kurii.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków