Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Marzec w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

24 lutego 2017

Kraków u progu wiosny kusi wieloma wydarzeniami kulturalnymi. Wybierać można spośród bogatej oferty teatrów, muzeów i galerii. Również miłośnicy sztuki użytkowej, muzyki i filmu nie powinni narzekać na brak interesujących propozycji. Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń nadchodzącego miesiąca.

Wyspiański ożywiony

W marcu Kraków jeszcze bardziej niż zwykle otworzy się na spuściznę rodowitego krakowianina, Stanisława Wyspiańskiego. Jeden z jego najbardziej wieloznacznych tekstów, „Akropolis”, zostanie wystawiony 31 marca na deskach Starego Teatru. Za reżyserię odpowiada Łukasz Twarkowski. Ten dość hermetyczny tekst zostaje odczytany na nowo jako fragmentaryczny świat danych, gdzie zatarciu ulegają granice pomiędzy światem realnym a wirtualnym i gdzie kopia może już funkcjonować w całkowitym oderwaniu od oryginału. Z początkiem przyszłego miesiąca rusza też nietypowy projekt „Apollo w budowie”, organizowany przez Pracownię i Muzeum Witrażu. Jego celem jest odtworzenie zaprojektowanego przez Wyspiańskiego witraża „Apollo – System słoneczny Kopernika”. Oryginalny witraż został zniszczony podczas wybuchu miny pod koniec II wojny światowej. Do produkcji zostaną użyte szkła zbliżone do tych wykorzystanych w oryginalnym witrażu. Cały proces będzie można obserwować na żywo w Pracowni i Muzeum Witrażu od marca aż do jesieni 2017, kiedy zostanie on pokazany na przekrojowej wystawie twórczości Wyspiańskiego. Następnie dzieło zostanie częścią głównej ekspozycji Muzeum Witrażu.

Jeden z witraży Wyspiańskiego, “Bóg ojciec”, znajduje się w kościele franciszkanów/ Lestat/ Wikimedia Commons

Zarezerwuj nocleg w Hotelu w Centrum Krakowa Best Western Kraków Old Town

Cracow Fashion Week

W dniach 18-26 marca Kraków stanie się polską stolicą mody. Wszystko za sprawą Cracow Fashion Week, imprezy o międzynarodowej renomie, która odbywa się od 2007 roku. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, gdyż moda zostanie ukazana w kontekście ekologii, zrównoważonego rozwoju i fair trade. W ramach wydarzenia odbędą się konkursy dla młodych projektantów, pokazy zaproszonych gości, wykłady, wystawy i warsztaty. Imprezę organizowaną pod hasłem „Fashion & Ecology” zakończy pokaz ekologicznej mody „No Waste Show”, gdzie zaprezentowane zostaną ubrania wykonane z materiałów recyklingowych. Imprezy główne oraz wydarzenia towarzyszące będą obywać się w: Centrum Kongresowym ICE Kraków, Niebieski Art Hotel & Spa, Hotelu Mercure Kraków oraz Krakowskiej Szkole Artystycznej.

Taneczne inspiracje

Miłośnicy tańca współczesnego powinni zarezerwować sobie czas początkiem marca. W dniach 4-5 marca w Nowohuckim Centrum Kultury – Krakowskim Centrum Choreograficznym odbędzie się 7. edycja konkursu choreograficznego „3…2…1…TANIEC!” Zaprezentowanych zostanie 16 tanecznych układów choreograficznych, wyłonionych spośród 49 prac zgłoszonych do konkursu przez polskich i zagranicznych choreografów. Zobaczyć będzie można krótkie formy solowe, duety i tria oparte na szeroko rozumianej technice tańca współczesnego.

Gwiezdne Wojny koncertowo

Nie lada gratka czeka także na fanów sagi George`a Lucasa. 19 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się wyjątkowe multimedialne show w wykonaniu Hollyłódzkiej Orkiestry Filmowej, orkiestry Alla Vienna oraz 20-osobowego chóru Vivid Singers pod kierownictwem Adama Klocka. Podczas koncertu będzie można usłyszeć muzykę Johna Williamsa ze wszystkich części: 16 utworów prezentowanych w porządku chronologicznym, od pierwszej do siódmej części sagi. Scenografię uzupełnią postacie z filmów a całości dopełni wyjątkowa oprawa świetlna. „Gwiezdne Wojny koncertowo” to kolejny projekt producentów i twórców show „Queen Symfonicznie” dlatego należy nastawić się na naprawdę niezwykłe wrażenia.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków