Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Po betonie i w terenie. Gdzie w Krakowie warto pobiegać?

26 sierpnia 2020

Bieganie to forma aktywności, która w ostatnich latach cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Na ulicach miast i wsi coraz częściej można dostrzec mężczyzn i kobiety w każdym wieku, którzy dbają w ten sposób o swoje zdrowie, kondycję i sylwetkę. Miłośników biegania nie brakuje również w Krakowie. Była stolica Polski jest bowiem miejscem, w którym można znaleźć wiele ciekawych ścieżek i tras dla biegaczy. Które krakowskie zakątki najlepiej przemierzyć sprintem albo chociaż truchtem?

Trasy biegowe w sercu miasta

Bieganie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form aktywności między innymi dlatego, że można z niej korzystać właściwie wszędzie. Nie potrzeba do tego żadnego specjalnego stadionu ani sprzętu. Wystarczą dobre buty oraz i można ruszać w trasę.

Zdecydowanie najpopularniejszą krakowską trasą biegową są Błonia. Ten oryginalny miejski park w formie dużej łąki znajduje się niemal w centrum miasta i stanowi prawdziwy magnes dla biegaczy. Otacza go licząca ponad 3,5 kilometra asfaltowa droga, idealnie nadająca się zarówno na krótkie, jak i nieco dłuższe wybiegania. Jedynym minusem może być spory ruch samochodów na pobliskich Alejach Trzech Wieszczów, który z pewnością nie poprawia stanu powietrza na trasie.

Planujesz wyjazd do stolicy Małopolski? Zapraszamy do Best Western Kraków!

Wisła – ulubiona rzeka biegaczy

Jeszcze bliżej historycznego serca miasta są biegacze, których można spotkać na Plantach. To kolejny park w Krakowie, w którym można zadbać o kondycję w niesamowitym otoczeniu i pokonywać kolejne kilometry po asfaltowej ścieżce. Łączna długość pętli otaczającej Rynek Główny, na której mija się między innymi Barbakan czy Teatr im. Słowackiego, to prawie pięć kilometrów.

Efektowne widoki, z Wawelem w roli głównej, można również podziwiać z bulwarów wiślanych. Te ścieżki i alejki umiejscowione na różnych odcinkach po obu stronach Wisły stały się miejscem, w którym o każdej porze roku i dnia można spotkać już nie tylko tłumy spacerowiczów, ale także biegaczy. Niektórzy uważają je za zdecydowany numer jeden wśród krakowskich tras biegowych.

Uwielbiasz sport na świeżym powietrzu? Sprawdź artykuł „Po Krakowie na rowerze – informacje praktyczne!

Lasek Wolski i terenowe ścieżki

Większość biegaczy wybiera trasy biegowe pokryte asfaltem lub betonem. W Krakowie nie brakuje również jednak ścieżek terenowych, które są znacznie mniejszym obciążeniem dla stawów, za to zwykle większym wyzwaniem kondycyjnym. Takie trasy można znaleźć na przykład w Lasku Wolskim, czyli obszarze leśnym znajdującym się w zachodniej części Krakowa. Ten zadrzewiony teren ma aż 419 hektarów powierzchni, przez którą prowadzą zarówno typowo leśne dukty, jak i szutrowe alejki i asfaltowe dróżki. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, a na trasie trzeba będzie zmierzyć się ze sporymi przewyższeniami.

Fani biegania w terenie często odwiedzają również zalew Bagry. Pętla wokół tego zbiornika jest wyjątkowo malownicza – w tle cały czas możemy bowiem podziwiać taflę akwenu. Sieć terenowych ścieżek oplata także inny krakowski zalew, którym jest dawny kamieniołom na Zakrzówku.

Trening na bieżni

Wśród osób, które z biegania uczyniły swoje główne hobby, można znaleźć i takie, które co jakiś czas próbują swoich sił na bieżni. Dla nich Kraków także nie będzie biegową pustynią. Najłatwiej pobiegać na żużlowej bieżni stadionu Korony, który mieści się na Krzemionkach. Alternatywą jest Plac na Groblach w okolicach Wawelu lub stadion klubu WKS Wawel przy ul. Podchorążych. W tym ostatnim miejscu do dyspozycji biegaczy została oddana profesjonalna bieżnia tartanowa, ale za treningi trzeba będzie zapłacić.

Interesujesz się także innymi aktywnościami? Sprawdź, gdzie w Krakowie można się wspinać: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/skaly-dla-kazdego-czyli-gdzie-w-krakowie-mozna-sie-wspinac

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków