Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Skały dla każdego, czyli gdzie w Krakowie można się wspinać

2 lipca 2021

Kraków ma wiele zakątków, o których przeciętny, a raczej: słabo poinformowany turysta nigdy się nie dowie. Podczas gdy przez Rynek Główny i Wawel przetaczają się wręcz tabuny turystów, mało kto oddala się od centrum. Innymi trasami z pewnością będą jednak poruszać się po dawnej stolicy Polski miłośnicy wspinaczki. W Krakowie można bowiem znaleźć cztery miejsca, które pozwalają na uprawianie tej niezwykłej aktywności. Gdzie je znaleźć i jak urozmaicić sobie w taki oryginalny sposób wypad do stolicy Małopolski? Podpowiadamy!

Zakrzówek

To miejsce w Krakowie wyjątkowe. Zalany kamieniołom zmienił się w malowniczą enklawę blisko centrum miasta, łatwo tu dojechać tramwajem. Miasto od lat zastanawia się, jak zagospodarować ten piękny teren, obecnie trwają tam prace budowlane.

Zakrzówek to jednak także świetna lokalizacja dla wspinaczy. Skalne, wapienne ściany położone na krakowskim Ruczaju to największy teren wspinaczkowy w tym mieście. Miłośnicy tej formy wypoczynku wyznaczyli tam ponad 50 dróg wspinaczkowych i kombinacji. Jedna z tamtejszych jaskiń, Grota Twardowskiego, to gratka dla fanów boulderingu. Krakowskie jaskinie to zresztą specjalność Zakrzówka.

Przyjeżdżasz do Krakowa i chcesz się wspinać? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Liban

W przeciwieństwie do Zakrzówka, tereny dawnego kamieniołomu Liban są znacznie rzadziej uczęszczane przez wspinaczy. To charakterystyczne miejsce znajduje się niedaleko Kopca Kraka, z którego dobrze je widać. Charakterystycznym miejscem okolicy są pozostałości po scenografii “Listy Schindlera”, filmu kręconego w Krakowie w latach 90. przez Stevena Spielberga.

Liban charakteryzuje się mniej wyślizganymi kamiennymi ścianami niż Zakrzówek. Wyznaczono tam osiem dróg wspinaczkowych i wiele kombinacji. By rozpocząć przygodę z drogami w kamieniołomie Liban, trzeba przekazać ochroniarzom pilnującym terenu specjalne oświadczenie.

Krzemionki

Również Krzemionki, kolejny z dawnych kamieniołomów, ustępują popularnością Zakrzówkowi. Dostęp do tych ścian jest możliwy po przejściu muru szkolnego, gdyż to w okolicy takiej placówki położonej na krakowskim Podgórzu znajdują się obecnie drogi wspinaczkowe. Ogółem na tym terenie wyznaczono około 40 dróg. Wśród nich znajduje się droga “Poskromienie złośnicy”, uważana za najtrudniejszą w Krakowie.

Tyniec

To już miejsce nieco dalej oddalone od centrum Krakowa. Tamtejsze ściany wspinaczkowe znajdują się w okolicach wzgórza i klasztoru benedyktynów z urokliwym widokiem na Wisłę. To nie widoki przyciągają tam jednak amatorów wspinania, a 20 wytyczonych na tej wapiennej ścianie dróg – niektóre o znacznym stopniu trudności.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków