Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowskie zoo – jakie zwierzęta możemy w nim zobaczyć?

4 lipca 2022

W krakowskich lasach żyją dzikie zwierzęta, i to całkiem sporo gatunków. Niektóre można zresztą od czasu do czasu oglądać również w pobliżu ludzkich domów – na przykład dziki czy sarny. By jednak zobaczyć z bliska naprawdę egzotyczne gatunki, najlepiej wybrać się do Lasu Wolskiego. Tam siedzibę ma Ogród Zoologiczny w Krakowie. Jakie zwierzęta można w nim podziwiać?

Krakowskie zoo – kiedy i jak powstało?

Historia egzotycznych zwierząt w Krakowie sięga czasów I Rzeczpospolitej, gdy przy królewskich siedzibach trzymano m.in. lwy, lamparty i wielbłądy. W czasach bliższych współczesności w mieście istniały różne zwierzyńce. Decyzja o założeniu zoo zapadła jednak ostatecznie w 1929 r.

Dziś krakowska placówka jest jedną z najważniejszych w kraju. Wraz z 10 innymi polskimi ogrodami należy do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Najciekawsze zwierzęta w krakowskim zoo

Wycieczka do Lasu Wolskiego to dziś gratka nie tylko dla dzieci. Na obszarze 200 hektarów można podziwiać ponad 1300 zwierząt z około 270 gatunków. Ponad 100 z tych gatunków to zwierzęta ginące oraz zagrożone wyginięciem.

Słonie, żyrafy i hipopotam

Największe zainteresowanie wzbudzają zwykle duże ssaki. Krakowski ogród zoologiczny może pochwalić się całkiem sporą kolekcją takich zwierząt. Najwięcej osób gromadzi się zwykle przy wybiegu dla słoni. W Krakowie mieszkają słonie indyjskie, nieco mniejsze niż ich afrykańscy kuzyni. Szczególnie efektowne są pokazy w czasie ich karmienia.

Krakowska placówka może także pochwalić się efektownym wybiegiem dla żyraf. Jest umiejscowiony w niecce, dzięki czemu można jeszcze dokładniej podziwiać te niezwykle wysokie zwierzęta. W Krakowie hoduje się żyrafy Rothschilda. Wśród innych dużych roślinożerców warto wymienić zebry, konie Przewalskiego czy wielbłądy.

Swoje miejsce w ogrodzie znalazł również hipopotam. A dokładnie – hipopotam karłowaty, który w naturze zamieszkuje zachodnią Afrykę. Do ciekawych zwierząt z innych kontynentów można z kolei zaliczyć południowoamerykańskie tapiry czy mundżaki chińskie z Azji.

krakowskie zoo drapieżne koty
Jedną z ważniejszych atrakcji krakowskiego zoo jest tygrys amurski

Zwiedzasz krakowskie zoo? Na wypoczynek po wycieczce wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Drapieżne koty i nie tylko

Fanów egzotycznych zwierząt przyciągają także duże drapieżniki. Największym, który zamieszkuje krakowskie zoo, jest tygrys amurski. To największy ze współczesnych kotów, występujący głównie we wschodniej Rosji oraz na jej pograniczu z Chinami.

W Krakowie można także stanąć oko w oko z lwem. A nawet parą lwów azjatyckich. W naturze żyje tylko nieco ponad 500 osobników, o połowę mniej można spotkać w ogrodach zoologicznych rozsianych po świecie. Są nieco mniejsze od lwów afrykańskich, ale równie groźne!

Inne godne odnotowania dzikie koty z Krakowa to jaguar, pantera chińska czy pantera śnieżna. Oprócz tego w zoo znajduje się też swojski ryś. Do tego dochodzi mnóstwo innych zwierząt – od małp, przez uchatki, po liczne gady, ryby i ssaki. Dla dzieci największą atrakcją może być z kolei mini zoo, w którym można dokarmić i pogłaskać zwierzęta.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków