Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Ciekawostki i sekrety krakowskiego Ogrodu Botanicznego

20 września 2021

Spacery po Krakowie mają w sobie mnóstwo uroku. Przede wszystkim dlatego, że pod Wawelem nie brakuje pięknych i wdzięcznych miejsc do przemierzania terenu niespiesznym krokiem i rozkoszowania się widokami. Ulice wokół Rynku Głównego, bulwary wiślane, okolice Zakrzówka – w tych miejscach można się zakochać. Tylko jedna lokalizacja w Krakowie umożliwia jednak spacer na terenie obejmującym ponad dziewięć hektarów, którego głównymi “mieszkańcami” są egzotyczne rośliny. To krakowski Ogród Botaniczny, który kryje w sobie wiele niespodzianek.

Placówka Akademii w ogrodzie jezuitów

Już początki krakowskiego ogrodu były interesujące. W połowie XVIII wieku teren ten znajdował się pod miastem, na terenie jurydyki, czyli osady Wesoła, i rozpościerał się na nim ogród rodziny Czartoryskich. Kilka lat później kupili go jezuici. Celom zakonu nie służył zbyt długo – po jego kasacie przeszedł w ręce Komisji Edukacji Narodowej, a ta przekazała go Akademii Krakowskiej. Dzięki pieniądzom zapisanym uniwersytetowi przez zmarłego rektora udało się tam urządzić ogród botaniczny z prawdziwego zdarzenia. Za datę jego otwarcia uznaje się rok 1783 – krakowska placówka jest więc najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Pierwotnie miał wielkość 2,4 ha, obecnie jest czterokrotnie większy.

Odwiedź Ogród Botaniczny i poznaj inne ciekawe miejsca w Krakowie. A na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Tatry, Alpy i Kaukaz w jednym miejscu

Krakowski Ogród Botaniczny może się dziś pochwalić kilkoma imponującymi kolekcjami. Najbardziej przyciągają liczne szklarnie, w których nie brakuje egzotycznych gatunków. Rośnie w nich chociażby największa w kraju kolekcja storczyków, licząca ponad 500 gatunków.. Atrakcją może być jednak również spacer w palmiarni, gdzie nad głowami rozpościerają się wielkie bananowce oraz waszyngtonie. Tropikalny klimat kilkaset metrów od Rynku Głównego to nie lada atrakcja!

Wyjątkowy jest także zbiór roślin górskich, który udało się skompletować w ogrodzie. Dzięki temu w jednym miejscu można podziwiać florę porastającą zbocza najwyższych europejskich szczytów. Niewiele jest wyjątkowych miejsc, w których Tatry, Alpy i Kaukaz znajdują się niemal obok siebie, w dodatku na wyciągnięcie ręki.

Egzotyka z ogrodu prosto do domu

Obok wyjątkowych okazów Ogród Botaniczny zlokalizowany przy ul. Kopernika to jednak przede wszystkim miejsce idealne na spacer, urządzone z pomysłem i smakiem, tłumnie odwiedzane przez mieszkańców miasta. Jest udostępniony do zwiedzania w sezonie letnim, otwiera się w połowie kwietnia. Dla tych, którzy tęsknią za nim również zimą, ogród organizuje wyprzedaże nadprogramowych roślin. Dzięki temu można zabrać trochę egzotyki do własnego domu.

Interesują Cię ciekawostki o Krakowie? Przeczytaj o trzęsieniach ziemi, które nawiedziły miasto: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/mury-straszny-sprawialy-loskot-o-krakowskich-trzesieniach-ziemi

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków