Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Widok na Tatry z Krakowa? Sprawdź, jak to możliwe i skąd widać góry

14 maja 2021

Kraków to największe miasto na południu kraju, ale do Tatr trzeba stąd jeszcze pokonać około 100 kilometrów drogi. By dostać się w góry, trzeba przejechać uciążliwą trasę przez tzw. zakopiankę lub być gotowym na długą jazdę pociągiem. Okazuje się jednak, że można podziwiać Tatry z Krakowa. Co jakiś czas internet obiegają zdjęcia, na których można zobaczyć niezwykły widok na Tatry z Krakowa. Na niektórych fotografiach zabudowania stolicy Małopolski wyglądają niemal na budynki znajdujące się u samego podnóża gór. Jak to możliwe? I skąd w Krakowie widać Tatry? Odpowiadamy na te pytania!

Tatry z Krakowa – widok, do którego potrzeba odpowiednich warunków

Dlaczego z Krakowa widać Tatry? Najprostsza odpowiedź brzmi: bo miasto jest położone wystarczająco blisko gór, by taki widok był możliwy. Odległość Krakowa od Tatr w linii prostej jest mniejsza niż ta, którą musimy pokonać samochodem, i wynosi około 85 kilometrów. Specjaliści od tak zwanych dalekich obserwacji, czyli robienia zdjęć znacznie oddalonym punktom, udowadniają, że widok na Tatry z okolic Krakowa nie jest niczym niezwykłym. Widać je z jeszcze bardziej oddalonych od gór miejscowości na Śląsku czy Podkarpaciu.

By można było podziwiać Tatry z dużych odległości, musi jednak zaistnieć kilka sprzyjających warunków. Do najważniejszych należy odpowiednia pogoda. Góry najłatwiej dostrzec w dni z wysokim ciśnieniem i bezchmurnym niebem – obserwacjom sprzyja więc wiatr. W krakowskich warunkach lepiej widać je wówczas, gdy kończy się sezon grzewczy i nad miastem nie wisi już smog. 

Szczególne wrażenie robią jednak Tatry widoczne z Krakowa wiosną, gdy ich biel odcina się wyraźnie na tle nieba. Wyjątkowym zdjęciom sprzyja inwersja temperatury, która wywołuje również tzw. miraż inwersyjny. Gdy ciepłe powietrze się unosi, a zimne opada, obiekty mocno oddalone wydają się bliższe niż w rzeczywistości. To właśnie w takich warunkach Tatry widziane z Krakowa są najbardziej okazałe.

Chcesz sprawdzić, co jeszcze można zobaczyć pod Wawelem? Zarezerwuj pobyt w Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Tatry – widok z Krakowa. Skąd można je zobaczyć?

By podziwiać tak niezwykłe widoki, trzeba jeszcze znaleźć odpowiedni punkt obserwacyjny. Najwięcej znajdziemy ich w północnej części miasta, która jest położona na wzniesieniach. Do obserwacji Tatr nadają się także wzgórza położone na terenie Krakowa – wśród nich przede wszystkim Sikornik oraz kopiec Kościuszki. Czasami góry widać także z południa miasta, na przykład z Zakrzówka.

W innych częściach Krakowa do podziwiania Tatr przy pięknej pogodzie potrzebne będą wysokie budynki. Góry można dostrzec nawet z centrum miasta, wychodząc na wieżę ratuszową, wieżę kościoła Mariackiego czy najwyższe piętro krakowskiej Akademii Muzycznej. Osoby mieszkające w najwyższych blokach w Krakowie czasami mogą też podziwiać góry z własnego balkonu. Takie widoki mogą robić niemal równie spektakularne wrażenie, co Tatry oglądane z Nowego Targu czy innych podhalańskich miejscowości.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków