Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

W góry z Krakowa. Najciekawsze górskie trasy w pobliżu miasta

17 listopada 2022

Kraków kusi wieloma atrakcjami. Do unikalnych zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami z przeszłości dochodzi bogata oferta kulturalna i rozrywkowa. Dawna stolica Polski ma jednak również jeden inny atut. Jest tym z dużych polskich miast, z którego najbliżej w góry. Przy odpowiedniej pogodzie można je zresztą dostrzec z niektórych punktów miasta – widok na Tatry z Krakowa wcale nie należy do rzadkości.

Dłuższy pobyt w królewskim mieście warto więc urozmaicić wypadem w góry. Można to zrobić nawet w ramach jednodniowej wycieczki. Gdzie się wybrać? Przedstawiamy kilka propozycji dla mniej i bardziej zaawansowanych miłośników górskich wędrówek.

Górskie trasy najbliżej Krakowa

Pasmem górskim położonym najbliżej miasta jest Beskid Makowski. To niezbyt wysokie góry, w sam raz do spokojnych przechadzek. By się w nie wybrać, wystarczy dojechać do Myślenic – to zaledwie 35 kilometrów na południe od Krakowa.

Przyjemną wycieczką będzie spacer do schroniska na Kudłaczach. Znajduje się na wysokości 730 metrów. Trasa, która tam prowadzi, jest wybitnie spacerowa. Podobny charakter ma wycieczka na pobliski Lubomir. Ten jest zaliczany już do Beskidu Wyspowego i mierzy 903 m. Atrakcją na jego szczycie jest obserwatorium astronomiczne.

Kiedy już zapuścimy się dalej na południe w Beskid Wyspowy, warto pomyśleć o zdobyciu Mogielicy. To szczyt o wysokości 1170 m należący do Korony Gór Polski. Najprostszy szlak prowadzi tam z Jurkowa, miejscowości oddalonej od Krakowa o 70 km.

Kraków ma być Twoją bazą na wypad w góry? Zarezerwuj pobyt w Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

W góry z Krakowa można się wybrać choćby w Beskid Żywiecki
Z Krakowa niedaleko choćby na Babią Górę. Z jej szczytu rozpościera się piękna panorama Tatr

Malownicze górskie wycieczki blisko miasta dla każdego

Beskid Makowski i Wyspowy są najbliżej Krakowa, ale malownicze, jednodniowe trasy dla każdego znajdziemy także nieco dalej od miasta. Na wschód od Beskidu Wyspowego rozpościerają się szczyty Beskidu Sądeckiego. Tam warto wybrać się na Przehybę. Na szczyt mierzący 1175 m prowadzi asfaltowa droga – zamknięta dla samochodów, ale przyjazna dla każdego turysty.

Bardziej na południe znajdują się Pieniny. To jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce, ale wyjątkowe przez urwiska stromo wiszące nad doliną Dunajca. Punktem obowiązkowym są tam Trzy Korony z niezwykłym widokiem na Tatry. To również przyjemna trasa dostępna dla każdego.

Poważne górskie wyprawy z wyjazdem z Krakowa

Jeśli interesują nas większe wyzwania, kolejnym powinna być Babia Góra, najwyższy polski szczyt poza Tatrami. Tutaj trudność rośnie już przez samą wysokość. Najwyższe wzniesienie masywu, czyli Diablak, mierzy 1725 m. Trzeba też pamiętać, że nie bez powodu ta góra jest nazywana “Matką Niepogód”. Na start szlaku na Babią Górę z przełęczy Krowiarki dojedziemy z Krakowa w niecałe dwie godziny.

Podobny będzie czas potrzebny na podróż w Tatry – o ile wyjedziemy wczesnym rankiem i unikniemy korków. Tam szlaków mamy już bez liku, łącznie z tymi najtrudniejszymi, jak Orla Perć.

Wielbiciele aktywnego spędzania czasu w Krakowie znajdą też baseny. Więcej informacji o nich znajdziesz w następnym artykule: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/baseny-w-krakowie-gdzie-pod-wawelem-mozna-poplywac

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków