Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Znane i ukryte. Poznaj najpiękniejsze ogrody Krakowa

16 sierpnia 2023

W mieście takim jak Kraków nie musisz podziwiać tylko samych budynków i zabytków sprzed kilkuset lat. Jeśli już zwiedziłeś wszystkie najważniejsze atrakcje i chcesz naprawdę odpocząć, udaj się do ogrodów. Tak, w Krakowie znajdziesz takie miejsca. 

W tym artykule przedstawimy Ci znane i ukryte krakowskie ogrody, które pozwolą Ci się odprężyć i zrelaksować. Podziwiaj przyrodę wraz z przyjaciółmi i rodziną. Ruszamy! 

Ogrody w Krakowie
Pospaceruj uliczkami Krakowa i znajdź piękne ogrody, których jeszcze nie widziałeś!

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego 

Zaczynamy od najpopularniejszego ogrodu w Krakowie. Został założony w 1783 roku, co czyni go najstarszą tego typu atrakcją w całej Polsce. Miejsce to ma powierzchnię aż 10 hektarów, dlatego na zwiedzenie całego kompleksu trzeba poświęcić około 2h. 

Można tam zobaczyć ponad 6 tysięcy różnych gatunków roślin, które podzielone są na działy i różnego rodzaju kolekcje. Na terenie ogrodu znajdują się trzy szklarnie, w których zobaczyć można wiele egzotycznych okazów roślin. 

Co musisz koniecznie zobaczyć? Największą kolekcję storczyków, najstarszą w Polsce palmę oraz najstarszą kolekcję sagowców. Ten ogród będzie prawdziwym rajem dla osób, które fascynują się przyrodą i uwielbiają naturę. 

Zwiedź wszystie ciekawe ogrody i miejsca w Krakowie. Zostań tu na dłużej, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Ogrody Królewskie na Wawelu 

Wiele osób odwiedza Zamek Królewski, ale omija lub nie wie, że znajdują się tutaj ogrody. Usytuowane są między skrzydłem wschodnim, a murem obronnym. Wieloletnie badania pozwoliły na przywrócenie ich do użytku i zostały oddane do zwiedzania w 2015 roku.  

Piękny renesansowy ogród można zwiedzać codziennie od 9:30 do 16:40. Możesz do nich wejść za wcześniej wniesioną opłatą. 

Co możesz tam zobaczyć? Między innymi partery ornamentowe, sad, winnicę, altanę i partery rabatowe. 

Ogród Mehoffera 

Ogród jest swoistym przedłużeniem muzeum, do którego należy dom wybitnego malarza Józefa Mehoffera. Był miłośnikiem ogrodów i roślinności, co jest widoczne w jego dziełach. 

Na terenie tego zielonego zakątka znajdziesz m.in. rozległy trawnik, rzędy drzewek owocowych i topoli, rabaty, klomby i warzywniak. Ogród może brzmieć prosto, ale jest na pewno warty odwiedzenia. Na jego terenie znajduje się także przytulna kawiarnia MehoCafe. Możesz zamówić tam przekąski i pyszne napoje, a potem usiąść na ławeczce wśród zieleni i podziwiać naturę. Idealne miejsce na relaks. 

Ogród przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła 

Bardzo blisko Rynku Głównego przy ulicy Grodzkiej znajduje się kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Mało kto wie, że koło niego znajduje się niewielki, ale za to piękny ogród. Warto go odwiedzić, kiedy będziesz przemierzał te tereny. 

Ogród Czapskich 

Ogród połączony z muzeum? Skądś to już znamy. Na tyłach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego znajduje się piękny kawałek zieleni, który można zwiedzać od wtorku do niedzieli. We wtorek wstęp jest darmowy. Do dzisiejszych czasów został zachowany pierwotny XIX- wieczny wygląd ogrodu. 

Możesz w nim podziwiać m.in. ponad stuletnie drzewa i schować się w cieniu ich koron, a także zobaczyć kamienne rzeźby. Zostały one zebrane z krakowskich kamienic i gotyckich kościołów. Take elementy dodają miejscu tajemniczości. 

Warto odwiedzić ten ogród jesienią, kiedy wcześniej wspomniane 100-letnie drzewa zmieniają liście na pomarańczowo-czerwono-brązowe. 

Ogródki kawiarniane 

Jeśli chcesz spędzić spokojnie czas w otoczeniu natury, a także ze smaczną przekąską, odwiedź ogródki kawiarniane. W Krakowie znajdziesz naprawdę wiele takich miejsc m.in. Dynia Resto Bar, La Campana, Klubokawiarnia Mleczarnia, Kolanko No. 6, Kogel Mogel.

Jak sam widzisz, Kraków ma do zaoferowania wiele miejsc, gdzie odpoczniesz. Będziesz mógł podziwiać piękną roślinność. Jakieś miejsce Cię zaciekawiło? Wybierz się tam podczas kolejnej wycieczki do tego miasta!  

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków