Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Prezydenci Krakowa. Kto najdłużej rządził miastem?

27 marca 2023

Kraków to drugie największe miasto w Polsce. Jego prezydent jest więc jednym z najważniejszych samorządowców w kraju. Ten urząd jest sprawowany w królewskim mieście od ponad 200 lat. W tym czasie funkcję prezydenta Krakowa pełniło 47 osób. Która z nich najdłużej utrzymała stanowisko? Jak zmieniał się charakter władzy prezydenta w Krakowie? Dowiedz się o tym więcej!

Od kiedy miastem rządzi prezydent Krakowa?

Kraków już w średniowieczu posiadał własnych zarządców. Początkowo najważniejszy w mieście był wójt, ale od XIV w. rosły kompetencje rady miasta. To rajcy podejmowali decyzje dotyczące miasta – a przynajmniej te, które nie należały do króla – a najważniejszym spośród nich był burmistrz. Była to funkcja okresowa, rajcy pełnili ją po kolei przez sześć tygodni.

Z niewielkimi zmianami co do liczby radnych ten system funkcjonował niemal do końca XVIII w. Urząd prezydenta miasta Krakowa został powołany dopiero w 1792 r., na mocy ustawy przyjętej przez Sejm Czteroletni. Pierwszym prezydentem został Franciszek WIelowiejski, wcześniej marszałek nadworny koronny. Funkcję pełnił przez niespełna pięć miesięcy. Do upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów Krakowem rządziło łącznie pięciu prezydentów.

prezydent Krakowa to najważniejsza osoba w mieście
Siedzibą prezydenta miasta niegdyś niegdyś był ratusz w Krakowie – po tej budowli pozostała dziś tylko wieża na Rynku

Po utracie przez Polskę niepodległości status Krakowa zmieniał się dość dynamicznie. Był m.in. częścią Księstwa Warszawskiego, a później funkcjonował jako Wolne Miasto Kraków. W tym czasie nie zawsze rządził nim prezydent. Na dobre ten urząd przywrócono w 1848 r., po włączeniu miasta do zaboru austriackiego, co trwało także w czasach II Rzeczpospolitej.

Po przerwie w czasie II wojny światowej w Krakowie znów rządzili prezydenci, tyle że z partyjnego nadania. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1991 r.

Chcesz zobaczyć, co pozostawili po sobie prezydenci Krakowa? Twoją bazą wypadową może zostać Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Jacek Majchrowski – rekordzista wśród prezydentów

Prezydent Krakowa, który najdłużej utrzymał swój urząd, to Jacek Majchrowski. Obecna głowa miasta funkcję sprawuje od listopada 2002 roku, a więc ponad 20 lat. Majchrowski, z wykształcenia historyk, aż pięciokrotnie wygrywał wybory, za każdym razem pokonując rywali w drugiej turze. Ten wyczyn nie ma sobie równych w historii miasta.

W czasie czwartej kadencji Majchrowski zdystansował dotychczasowego rekordzistę – Juliusza Lea. To ekonomista i prawnik, który objął władzę w mieście w 1904 r. W czasie niemal 14 lat jego rządów Kraków m.in. odzyskał z austriackich rąk Wawel, a do miasta przyłączono aż 14 nowych dzielnic. Funkcję sprawował do śmierci w 1918 r.

Trzeci prezydent Krakowa z najdłuższym stażem to Józef Friedlein, poprzednik Lea. Pełnił tę funkcję w latach 1893-1904. Za jego czasów zakończono budowę miejskich wodociągów oraz elektryfikację sieci tramwajowej. Zarówno Friedlein, jak i Leo mają dziś w Krakowie ulice swojego imienia.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków