Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Styczeń w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

14 grudnia 2018

Nowy Rok warto zacząć na poważnie – co wcale nie znaczy, że nudno i sztywno! Styczniowa oferta kulturalna Krakowa obfituje w propozycje dla miłośników muzyki klasycznej, filmowej i opery. Wolisz trzymać rękę na pulsie aktualnych trendów muzycznych? I Ty się nie zawiedziesz!

Koncert Noworoczny, Teatr im. Juliusza Słowackiego (1 stycznia)

Koncert Noworoczny to tradycja powszechnie kojarzona z Wiedniem, ale i Kraków ma się czym pochwalić: już od 26 lat melomani zbierają się w pierwszy dzień stycznia, by wspólnie wysłuchać najsłynniejszych utworów klasycznych i operetkowych w wykonaniu Kameraty Krakowskiej. Repertuar tegorocznego koncertu obejmuje walce, polki i marsze Johanna Straussa oraz arie z operetek Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po zakończeniu spektaklu artyści wspólnie z gośćmi uraczą się lampką szampana.

Ennio Morricone – 90th Celebration Concert, TAURON Arena (19 stycznia)

Taka okazja zdarza się tylko raz: Ennio Morricone obchodzi wspaniały jubileusz i świętuje go z fanami w pięciu miastach świata. W tym zaszczytnym gronie znalazł się także Kraków. Legendarny kompozytor muzyki filmowej wystąpił w TAURON Arenie już dwukrotnie, spotykając się przy tym z gorącym przyjęciem: dość wspomnieć, że podczas ostatniego koncertu oklaskiwało go 10000 melomanów, wywołując aż 3 bisy!

Morricone zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii kina, a podczas koncertu zaprezentuje utwory z całego przekroju swojej twórczości. Jest z czego wybierać, bo kompozycje genialnego Włocha rozbrzmiewają w dziełach takich, jak „Dawno temu w Ameryce”, „Dobry, zły i brzydki”, „Cinema Paradiso”, „Misja”, „Koneser”, „Frantic” i wielu innych. Pod batutą Morricone wystąpią muzycy Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, chór i wybitni soliści, którzy gwarantują najwyższy poziom widowiska.

Ennio Morricone wystąpi w Krakowie po raz trzeci /fot. Wikimedia

Tom Odell, TAURON Arena (25 stycznia)

Autor przeboju „Another Love” nie osiada na laurach: wydana w październiku płyta „Jubilee Road” zyskała miano najlepszej w dotychczasowym dorobku brytyjskiego artysty! Dotychczasowym – bo mimo wielkiego sukcesu rynkowego Odell wciąż się rozwija i poszukuje nowych inspiracji. Zarówno najnowszy album, jak i promująca go trasa koncertowa podsumowuje miniony etap życia muzyka, wypełniony twórczością i spotkaniami z fanami w różnych częściach świata.

 

File source: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tom_Odell_ZMF_2015_jm20187.jpg

 

Opera Rara 2019 – „Hippolyte et Aricie”, Centrum Kongresowe ICE (31 stycznia)

Warto czekać przez cały styczeń, bo w ostatnim dniu miesiąca startuje festiwal Opera Rara – gratka dla miłośników zarówno tradycyjnego, jak i awangardowego oblicza opery. Program tegorocznej edycji obejmuje 4 produkcje sceniczne, recitale wokalne operowych tuzów: Danielle de Niese, Patricii Petibon czy Jakuba Józefa Orlińskiego, a także pasmo społeczno-edukacyjne Generacja Opera.

Opera Rara 2019 rozpocznie się od spektaklu „Hippolyte et Aricie” Jeana-Philippe’a Rameau, jednego z najbardziej popularnych dzieł epoki późnego baroku. Z klasycznym dziełem zmierzy się reżyser Sjaron Minailo, silnie związany z innowacyjnym światem sztuki współczesnej. Fuzja dwóch tak odmiennych estetyk zapowiada się niezwykle interesująco, a akompaniament Krakowskiej Orkiestry Festiwalowej zapewni przedstawieniu nienaganną oprawę.

 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków