Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Atrakcje w pobliżu Krakowa

23 czerwca 2016

Przyjechałeś do Krakowa na dłużej? Masz do dyspozycji samochód i chcesz pozwiedzać nie tylko największe atrakcje miasta, ale też okolic? Przygotowaliśmy listę miejsc, do których z pewnością warto się wybrać.

Kopalnia soli w Wieliczce

Jak daleko?

Ok. 12 km od Krakowa.

Dlaczego warto?

Co można zobaczyć?

Z myślą o turystach przygotowano kilka tras o różnym stopniu trudności, skupiających się wokół nieco innej tematyki. Na trasie turystycznej czeka kaplica św. Kingi i podziemne Muzeum Żup Krakowskich, trasa górnicza to coś dla tych, którzy chcieliby sprawdzić się w roli górnika, szlak pielgrzymkowy przybliża sakralną stronę kopalni, z kolei wybierając tajemnice wielickiej kopalni, przygotować się należy na to, że niejeden dreszczyk emocji przejdzie nam po plecach. Na uczestników czekają bowiem wyrobiska, ciasne szczeliny, nisko wydrążone przejścia i ponad 4-godzinny marsz w hełmach, z latarkami i w pochłaniaczach tlenu węgla.

Zarezerwuj nocleg w Regent Hotel Kraków Kazimierz

Kaplica św. Kingi/ Wikimedia/ Cezary P.

Kaplica św. Kingi/ Wikimedia/ Cezary P.

Pieskowa Skała

Jak daleko?

Ok. 30 km od Krakowa.

Dlaczego warto?

Zamek w Pieskowej Skale/ Wikimedia

Zamek w Pieskowej Skale/ Wikimedia

Co można zobaczyć?

W muzeum zamkowym zobaczyć można trzy wystawy stałe: „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku” oraz „Galerię Malarstwa Angielskiego” i „Historię Pieskowej Skały” oraz wystawy czasowe.

W ostatnich latach w ramach programu “Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” udało się przywrócić zamkowi w Pieskowej Skale jego dawny blask oraz mocno wzbogacić ofertę edukacyjną dla zwiedzających. Przeprowadzono digitalizację zbiorów, które posłużą do przygotowania interaktywnych prezentacji multimedialnych i filmów, wizualizacji oraz gier o charakterze promocyjno-dydaktycznym. Na dziedzińcu głównym zainstalowano system multimedialnych nośników informacyjnych: infokiosk, mobilny system wystawienniczy oraz makietę zamku dla osób niewidomych.

Niepołomice

Jak daleko?

Ok. 20 km od Krakowa.

Dlaczego warto?

Zamek Królewski w Niepołomicach/ Wikimedia/ Tomasz 2706

Zamek Królewski w Niepołomicach/ Wikimedia/ Tomasz 2706

Co można zobaczyć?

W samej Puszczy Niepołomickiej, położonej w widłach Wisły i Raby, można rozkoszować się rześkim i świeżym powietrzem oraz podziwiać bogactwo fauny i flory. Ze względu na wyjątkowe warunki przyrodnicze zachowało się tutaj wiele nietypowych gatunków zwierząt i roślin. Na terenie kompleksu czekają cztery oznakowane szklaki turystyczne, których łączna długość wynosi 33 km. Leśne ścieżki tworzą gęstą sieć tras pieszych, rowerowych i konnych. Z myślą o turystach przygotowana została także 3, 5 km leśna ścieżka edukacyjna.
Tereny te stanowiły niegdyś miejsce polowań królewskich. Puszcza składa się z kilku kompleksów, z których największy o powierzchni 110 km2 rozciąga się między Niepołomicami, a Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami. W puszczy nie brak także śladów tragicznych wydarzeń z czasu II wojny światowej. Znajdują się tutaj dwa pomniki upamiętniające zbiorowe mogiły poległych w 1942 oraz 1945 roku.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków