Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Gdzie w Krakowie iść do kina? Filmowa mapa miasta

25 kwietnia 2023

Brakuje Ci pomysłu na wieczór? Wybierz się do kina! Jeśli mieszkasz lub wybierasz się do Krakowa, wybór miejsca do oglądania filmowych nowości masz wyjątkowo duży. Pod Wawelem działa sporo placówek wyświetlających filmy. Znajdziesz tu wielkie kina sieciowe, małe kina studyjne, a nawet “najlepsze kino w Europie”. Poznaj filmową ofertę Krakowa!

Największe kina Krakowa

Pierwszy kinowy seans w Krakowie odbył się już w 1896 r. – wtedy nazywano go ”pokazem kinematografu”. Pierwsze stałe kino pod Wawelem zaczęło jednak działać dopiero 11 lat później. Przez lata filmowa mapa miasta mocno się zmieniała. Dziś na terenie Krakowa funkcjonuje 12 placówek regularnie wyświetlających filmy.

Zdecydowanie najwięcej mieszkańców miasta i turystów gromadzą obecnie kina sieciowe. Nic dziwnego – to właśnie one dysponują największą liczbą kinowych sal i wyświetlają najnowsze kinowe hity. Trzy placówki w Krakowie ma sieć Cinema City. To właśnie jego kino, zlokalizowane w galerii Bonarka, może pomieścić największą liczbę widzów – w 20 salach mieści się ponad 3200 osób. Do tej sieci należą też kina w galeriach Kazimierz i Zakopianka.

Druga sieć z wielkimi salami kinowymi to Multikino. Mieści się przy ul. Dobrego Pasterza, liczy ponad 2900 miejsc. Kilka sal kinowych oferuje także kino Kijów, przed laty najnowocześniejsze w Polsce. Słynna jest zwłaszcza duża sala, największa w Krakowie, gdzie mieści się aż 828 foteli dla widzów.

kina krakowa
Kina Krakowa mieszczą od kilkudziesięciu do ponad trzech tysięcy osób

Zostań w Krakowie po wizycie w kinie. Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Studyjne kina Krakowa

W Krakowie przez lata działało sporo kin studyjnych. W ostatnich latach część z nich zniknęła jednak z mapy miasta – tak jak działające od 1916 r. kino ARS.

Wciąż nie brakuje tu jednak kin studyjnych. Widzów przyciąga zwłaszcza Kino pod Baranami. To właśnie ta placówka szczyci się nagrodą dla “najlepszego kina w Europie”. W 2008 r. zostało nagrodzone przez sieć Europa Cinemas za najlepszy program kinowy na kontynencie.

Mniej znane, ale nagradzane przez krytyków filmy można oglądać też w innych kinach studyjnych Krakowa – w kinie Agrafka przy ul. Krowoderskiej, Mikro przy ul. Lea, Paradox przy ul. Krupniczej, Sfinks na os. Górali oraz Kika przy ul. Krasickiego. Poza tym pod Wawelem działa też kino 13Plus, które funkcjonuje w strukturach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Kina letnie i plenerowe w Krakowie

Latem dużą popularnością w mieście cieszą się też kina plenerowe. Filmy przy dobrej pogodzie są wyświetlane w różnych lokalizacjach – również w ścisłym centrum miasta, na przykład na Bulwarach Wiślanych.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków