Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Sztuka najwyższych lotów. Wszystkie teatry Krakowa

28 marca 2022

Kultura i sztuka nierozerwalnie łączy się Krakowem. Mimo że miasto pod Wawelem utraciło kilkaset lat temu swój stołeczny charakter, stolicą polskiej kultury pozostaje do dziś. Wielką rolę odgrywają w tym krakowskie teatry.

Przez lata scena teatralna Krakowa się zmieniała, ale do dziś działa tu kilka słynnych, historycznych teatrów. Miejsc, gdzie można obejrzeć dobry spektakl, w podwawelskim mieście nie brakuje.

Najstarszy teatr Krakowa i jego główny konkurent

Listę krakowskich teatrów trzeba zacząć od najstarszego. Dziś ta instytucja jest zresztą znana właśnie pod nazwą Starego Teatru. Działa pod Wawelem od lat 80. XVIII wieku. Od końcówki tamtego stulecia jego siedziba znajduje się w zaadaptowanych kamieniach u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Placu Szczepańskiego. To drugi z najstarszych polskich teatrów, jedyny w kraju, który należy do prestiżowej Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21.

W miarę rozwoju sztuki teatralnej Kraków przez kilkadziesiąt lat szukał miejsca i funduszy na nowy teatr. Ostatecznie w 1893 r. na Placu św. Ducha wzniesiono budynek, który dziś jest znany jako Teatr im. Juliusza Słowackiego. To właśnie on został pierwszym stałym konkurentem starej sceny.

wzystkie teatry kraków

Obejrzyj spektakl w jednym z krakowskich teatrów, a potem zdecyduj się na Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Przed wojną i po wojnie

Chętnych do oglądania spektakli w Krakowie nie brakowało. Kiedy więc tylko Polska odzyskała niepodległość, w mieście powstała kolejna stała scena. W 1919 r., na bazie prywatnych środków, wybudowano Teatr Bagatela. Co prawda po kilku latach spłonął, ale został odbudowany i do dziś jest popularny.

Po drugiej wojnie światowej w Krakowie powstało jeszcze więcej teatrów. Jednym z pierwszych był otwarty w 1955 r. w Nowej Hucie Teatr Ludowy. Wymienione trzy instytucje mają jednak w mieście sporą konkurencję.

Przy al. Krasińskiego znajduje się Teatr STU, znany jako miejsce przedstawień alternatywnych i benefisów gwiazd. Od 45 lat w Krakowie działa mający studenckie korzenie Teatr KTO, z siedzibą przy ul. Zamoyskiego. Ze spektakli lalkowych znany jest natomiast Teatr Groteska. Kilka scen posiada także działająca od 1946 r. Akademia Sztuk Teatralnych.

Pod Wawelem działa także kilka teatrów ze znacznie krótszą historią. Należą do nich Teatr Nowy, Teatr Barakah, Łaźnia Nowa, Krakowska Scena Kameralna, Teatr Lektur Szkolnych oraz Teatr Lektur Szkolnych. Do tego dochodzi cały szereg grup teatralnych, takich jak choćby Teatr Cricot.

Mimo tak szerokiego wyboru bilety do wszystkich teatrów trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Krakowianie kochają sztukę. Czasami łatwiej nie jest też o bilet do kina – sprawdź, gdzie w Krakowie obejrzeć filmowe premiery: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/gdzie-w-krakowie-isc-do-kina-filmowa-mapa-miasta.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków