Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kora i Penderecki. Najsłynniejsi muzycy związani z Krakowem

24 czerwca 2021

Stolica Polski to Warszawa, ale stolicą polskiej kultury pozostaje Kraków. To pod Wawelem tworzyli najsłynniejsi malarze czy pisarze, z noblistami na czele. Ale Kraków to także niezwykłe miejsce dla polskiej muzyki. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wyrosło tam wielu artystów reprezentujących zarówno muzykę poważną, jak i takich, którzy trafili na pierwsze miejsca list radiowych przebojów. Kraków to Krzysztof Penderecki, ale Kraków to także Kora, jak również… Viki Gabor. Przedstawiamy najsłynniejszych przedstawicieli polskiej sceny muzycznej w przeszłości i dziś związanych z grodem Kraka.

Pop, punk i poezja śpiewana

W Krakowie zaczynali zarówno artyści powszechnie znani i lubiani w całej Polsce, jak i ci wysoko cenieni przez ekspertów, których słucha jednak wąski krąg odbiorców. Do tych pierwszych z pewnością należała Kora, która stała się gwiazdą jako wokalistka zespołu Maanam. Urodziła się pod Wawelem i tu zaczynała muzyczną drogę. Zmarła w 2018 r., ale wciąż ma wielu fanów, a piosenki w jej wykonaniu można usłyszeć w popularnych rozgłośniach radiowych.

Z Krakowem kojarzony jest również Maciej Maleńczuk, jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich muzyków. W latach 80. grywał jako uliczny muzyk pod Wawelem, potem stał się członkiem kapeli Pudelsi. Do dziś jest związany z Krakowem, również emocjonalnie, jako kibic Cracovii – nagrał jej hymn, puszczany przed każdym meczem drużyny przy ul. Kałuży.

Chcesz poznać zakątki Krakowa związane z krakowskimi muzykami? Na nocleg wybierz  Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Przy wymienianiu najbardziej znanych krakowskich artystów nie sposób nie wymienić także artystów związanych z nieco poważniejszymi nurtami muzycznymi. Z pewnością należą do nich Ewa Demarczyk oraz Marek Grechuta, znani z wykonywania poezji śpiewanej. Oboje byli związani z Piwnicą pod Baranami, oboje niestety już nie żyją. Kraków zdążył już uhonorować Grechutę, nazywając jego imieniem jeden z parków na terenie miasta.

Podobnego zaszczytu dostąpił Zbigniew Wodecki, który ma “swój” skwer na Plantach. Ale Kraków to również wciąż żyjący i tworzący muzycy, tacy jak Grzegorz Turnau czy Andrzej Sikorowski. Z miastem związani byli też członkowie zespołów takich jak Chłopcy z Placu Broni, Skaldowie czy Dżem.

Gwiazda światowego formatu

Wszyscy wymienieni powyżej muzycy są znani przede wszystkim na polskim podwórku. W Krakowie tworzyła też jednak gwiazda światowego formatu, doceniana przez krytyków w Europie i nie tylko. To zmarły w 2020 r. pod Wawelem Krzysztof Penderecki, kompozytor i dyrygent, którego utwory zbierały nagrody na całym świecie. Do śmierci związany z Krakowem, gdzie był rektorem Akademii Muzycznej.

W ostatnich latach na europejskiej scenie rozrywkowej zrobiło się natomiast głośno o krakowskiej nastolatce. Viki, a właściwie Wiktoria Gabor, wygrała bowiem w 2019 r. dziecięcą Eurowizję. Urodzona w 2007 r. dziewczyna ma przed sobą całą karierę, ale mieszka i uczy się właśnie w Krakowie.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków