Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krak – legendarny założyciel Krakowa. Czy istniał naprawdę?

30 października 2023

Na pewno nie raz słyszałeś o legendarnym założycielu Krakowa – Kraku. Jednak czy wiesz coś więcej na jego temat? Jeśli nie zagłębiałeś się w historię, to można założyć, że nie. Dlatego też nasuwa się tu pytanie, które niektórych dręczy od lat. Czy Krak istniał naprawdę i czy nie jest tylko kolejną fikcyjną postacią, którą ktoś wymyślił?

Czytaj dalej i dowiedz się, czy Krak naprawdę założył jedno z najpopularniejszych miast w Polsce. 

czy Krak istniał naprawdę
Wierząc legendzie, to właśnie Krakowi musimy podziękować za powstanie miasta Krakowa.

Początki Krakowa – co wiemy? 

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Krakowa pochodzą już sprzed 200 tysięcy lat – z epoki kamienia. To miejsce mogło się spodobać ówczesnym ludziom, ponieważ blisko była rzeka, wiele lasów, a co za tym idzie roślinność i zwierzyna, która stanowiła niezbędne pożywienie. Dlatego też ludzie chętnie osiedlili się na tych terenach. 

A kiedy powstało miasto? Szacuje się, że było to około VII wieku. To właśnie wtedy zaczął powoli kształtować się gród, który potem przekształcał się powoli w większy i bardziej rozwinięty teren. To właśnie też w okolicach tego wieku powstał znany wszystkim kopiec Kraka, który nosi imię legendarnego założyciela Krakowa. 

Poznaj bliżej historię Krakowa i odwiedź wszystkie najpopularniejsze miejsca. Zrób sobie krótkie wakacje w sercu województwa małopolskiego, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Krak – czy istniał naprawdę? Jakie mamy dowody? 

I tutaj pojawia się problem. Nie mamy żadnych dowodów na to, że założyciel Krakowa naprawdę istniał. Nie jest nigdzie wspomniany (w okresie, kiedy prawdopodobnie żył) w żadnych kronikach ani księgach, które stanowią główne źródło informacji na tematy tych czasów. 

Co ciekawe, pierwsze wzmianki na temat tego popularnego przywódcy pojawiają się dużo później – w XII wieku. Dopiero wtedy dostajemy o nim wzmiankę w jednej z kronik. To w niej Krak przedstawiony jest jako wódz, który doprowadził do pokoju i zjednoczył żyjący na tych terenach lud. Jednak czy istniał naprawdę? Tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić. 

Kopiec Kraka a legendarny przywódca 

Kopce w sercu województwa małopolskiego są bardzo dobrze znane. Jednym z nich jest właśnie kopiec Kraka. Nikt nie wie, jak dokładnie powstał. Prowadzono jednak badania, które dowiodły, że powstał około VII wieku. Odkryto także tam wiele szczątków starej ceramiki oraz palenisk. Niestety na temat popularnego przywódcy Krakowa nie znaleziono nic. 

Krak wspomniany w popularnej polskiej legendzie 

Krak nie tylko jest znany, jako założyciel miasta, ale także jako jedna z postaci w legendzie o Smoku Wawelskim. To właśnie podczas jego rządów bestia zagrażała miastu. W tej legendzie mądry i młody szewczyk Dratewka pokonał smoka i uwolnił cały gród od przerażającej bestii. 

Podsumowując – czy Krak istniał naprawdę? Nikt na razie nie jest w stanie tego stwierdzić. Dalej są prowadzone badania i poszukiwania, ale nic nie można udowodnić. Czy był tylko legendą, którą ktoś wymyślił i zaczęła funkcjonować w codziennym życiu Krakowian i okolicznych mieszkańców? Prawdopodobnie tak. Jednak kto wie, jakie odkrycia jeszcze przed nami. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków