Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowskie restauracje w Przewodniku Michelin. Poznaj kilka miejsc, które zostały wyróżnione

19 października 2023

Chcesz dobrze zjeść? Nie przerażają Cię koszta? W takim razie, co powiesz na posiłek w jednej z restauracji z gwiazdką Michelin? Nie musisz jechać daleko albo planować wyprawy za granicę. W Polsce znajdziesz kilka miejsc, które ją otrzymały. 

Jednak tylko w Krakowie jest restauracja nie z jedną, ale aż z dwiema gwiazdkami! W tym artykule “pospacerujemy” po kilku miejscach w sercu województwa małopolskiego, które dostały te wysokie wyróżnienia. Poznaj je. Kto wie, może kiedyś się do nich wybierzesz. 

Wyróżnienia Michelin w Krakowie
Kraków może poszczycić się dwoma restauracjami z gwiazdkami Michelin.

Czym są gwiazdki Michelin? 

Zanim przejdziemy do wyróżnionych restauracji w Krakowie, zapoznajmy się trochę z tym wyróżnieniem. Pierwsze gwiazdki Michelin rozdano we Francji już w 1926 roku, czyli prawie 100 lat temu. Na samym początku jedna gwiazdka, była najwyższym wyróżnieniem, a w 1931 roku system ocen rozszerzył się do 3 gwiazdek. 

Jest to jedno z najbardziej cenionych wyróżnień w świecie gastronomicznym. Przyznawane są przez francuską markę Michelin. Jest to firma, która już od wielu lat wydaje przewodniki turystyczne. 

Trzeba mieć jednak na uwadze, że kiedy dana restauracja dostała gwiazdkę Michelin, może ją stracić. Jeśli po roku okaże się, że dania i serwis się pogorszyły, nagroda zostaje odebrana. 

Krakowskie restauracje z gwiazdkami i wyróżnieniami od Michelin 

W Krakowie jest aż 19 miejsce, otrzymały wyróżnienia. Jednak zaczniemy od najlepszej restauracji w Polsce. Można tak powiedzieć, ponieważ jako jedyna w kraju, w 2023 roku, została wyróżniona aż 2 gwiazdkami Michelin. Bottigliera 1881 to niewielkie miejsce przy ulicy Bocheńskiej w Krakowie. Zachwyciła wszystkich smakiem, dobrym serwisem i niepowtarzalnością swoich dań. Menu jest tu bardzo krótkie, ponieważ ma tylko… 2 pozycje. W karcie dań jest “pełne doświadczenie” z kilkunastoma daniami w cenie 608 zł oraz zapoznanie za 40 zł mniej. 

Kolejnym lokalem jest MOLÁM, który otrzymał jedną gwiazdkę Michelin. Jest to miejsce, które specjalizuje się w kuchni tajskiej, koktajlach oraz winie. Znajduje się przy ulicy Rajskiej, czyli praktycznie w centrum miasta. Na pewno warto tam zajrzeć i przekonać się na własnym podniebieniu, czy zasługuje na gwiazdkę. 

Zagłęb się w krakowskich restauracjach i poznaj smak tego miejsca. Zostań tu na kilka dni, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Inne wyróżnienia Michelin 

Michelin to nie tylko gwiazdki, ale także talerze i komplety sztućców. Talerze zostają przyznawane lokalom, które mają świeże i dobre jedzenie. Natomiast komplety sztućców to wysoka jakość obsługi oraz piękny wystrój. Restauracja może otrzymać od 1 do 5 kompletów sztućców. 

Gdzie można znaleźć takie miejsca w Krakowie? Jest ich kilkanaście, oto niektóre z nich: 

To tylko kilka restauracji z wyróżnieniami Michelin, które możesz odwiedzić w Krakowie. Jeśli chcesz przeżyć prawdziwą ucztę, która zaspokoi Twoje kubki smakowe, koniecznie wybierz się do jednen z nich. Musisz jednak liczyć się z tym, że ceny na pewno będa wyższe. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków