Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Listopad w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

23 października 2018

Długie wieczory i kapryśna pogoda w listopadzie nie zachęcają do wychodzenia z domu – chyba, że celem jest ciekawa impreza kulturalna, a tych w Krakowie jak zwykle nie brakuje. Fascynujący świat muzyki i sztuk wizualnych poderwie z kanapy nawet największego zmarzlucha!

63. Krakowskie Zaduszki Jazzowe (2-10 listopada)

Tegoroczna edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych będzie inna, niż wszystkie – artyści wystąpią bowiem ku pamięci zmarłego w 2018 roku Tomasza Stańki, legendy polskiej sceny jazzu. Odejście wybitnego muzyka to wielka strata dla całego środowiska, lecz jego dorobek pozostanie z nami na zawsze. Koncerty w ramach festiwalu przypomną twórczość Stańki; na scenach zaprezentują się także czołowi polscy i zagraniczni jazzmani z autorskim repertuarem.

Festiwalowe sceny znajdą się m.in. w Piwnicy pod Baranami, Nowohuckim Centrum Kultury, klubie muzycznym Harris Piano Jazz Bar czy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Poza Krakowem muzycy i melomani zawitają do Lanckorony, Zabierzowa, Wieliczki i Trzebini.

Tomasz Stańko

63. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych poświęcona pamięci Tomasza Stańki /fot. Wikimedia

Kortez w ICE Kraków (4 listopada)

Niewielu artystów w ostatniej dekadzie podbiło krajową scenę muzyczną tak skutecznie, jak Kortez. Artystyczna wrażliwość i unikalne kompozycje muzyka wyniosły go na szczyty list przebojów, a bilety na koncerty wyprzedają się niemal natychmiast. Debiutancka płyta Korteza, “Mój dom”, zdobyła status podwójnej platyny; najnowsze wydawnictwo “Mini dom” przypomina słuchaczom utwory z EP-ek wspomnianego albumu. Premierze płyty towarzyszy trasa koncertowa “HEJ WY”. Kortez zaprezentuje na niej wybrane piosenki z całego dotychczasowego dorobku, a także nowe kompozycje.

Kortez koncert

Kortez wystąpi 4 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków /fot. Facebook

Wystawa na ekranie: Art Beats – Caravaggio. Dusza i Krew (5 listopada)

Arcydzieła malarskie wymagają specjalnej uwagi. Nie miałeś dotąd okazji zobaczyć oryginalnych prac ulubionych artystów? Nic straconego – sieć Multikino prezentuje serię tematycznych projekcji “Wystawa na ekranie”, dzięki którym miłośnicy sztuki mogą obejrzeć najwybitniejsze światowe dzieła w jakości HD. Reprodukcje dostosowano do specyfiki warunków kinowych, dzięki czemu każdy ich szczegół jest doskonale widoczny.

Najbliższa projekcja w krakowskim Multikinie przybliży widzom dzieje i twórczość Michelangela Merisiego, zapisanego na kartach historii pod imieniem Caravaggio. To jedna z najbardziej tajemniczych postaci w historii sztuki, równie kontrowersyjna za życia, jak i po śmierci. Obrazy Caravaggia dokumentują zawikłane losy artysty, poszukiwania materialne, duchowe i artystyczne; prezentacja obejmuje 40 obrazów, utrzymanym w charakterystycznym dla twórcy stylu.

Edyta Geppert Demony i Anioły

Edyta Geppert to jedna z gwiazd koncertu “Muzyka filmowa: Demony i Anioły” /fot. Wikimedia

Muzyka filmowa: Demony i Anioły (16 listopada)

Organizatorzy koncertu Muzyka filmowa: Demony i Anioły zapowiadają widowisko jako “największe muzyczne wydarzenie roku”. Nie bez powodu: widzowie zgromadzeni w TAURON Arenie wysłuchają największych przebojów filmowych, połączonych z zapierającymi dech w piersiach pokazami gimnastyki artystycznej. Zgodnie z tytułem, spektakl opowiada o dziejach świata, kreowanych zarówno przez jasną, jak i tę nieco ciemniejszą stronę ludzkiej natury.

Do uczestnictwa w projekcie zaproszono plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej, wśród nich Edyta Geppert, Ania Dąbrowska, Anita Lipnicka, Daria Zawiałow, Janusz Radek i wielu innych. Wokaliści wykonają ponadczasowe przeboje filmowe przy akompaniamencie orkiestry Mat Max Orchestra, a za choreografię odpowiadać będą artyści Teatru Ocelot. Epicka opowieść o ludzkiej naturze i wykonanie najwyższej klasy nie pozostawią nikogo obojętnym!

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków