Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Literackie ławeczki w Krakowie. Gdzie je znaleźć?

18 września 2023

Wybierając się do nowego miasta na wycieczkę, na pewno chcesz zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki, które oferuje dane miejsce. Musisz mieć jednak na uwadze, że w niektórych z nich są ukryte niespodzianki np. dla fanów literatury. W Krakowie znajdziesz ławeczki literackie.

Jak one wyglądają? Kiedy “urodził” się ten pomysł i gdzie można je znaleźć? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule. Zobacz, czego nie możesz przegapić w stolicy Małopolski!

literacka ławeczka w Krakowie
W centrum Krakowa znajdź ławeczkę z metalową plakietką i kodem QR. Zapoznaj się z twórczością wybranych postaci.

Literackie ławeczki w Krakowie – skąd wzięły się w tym mieście? 

Wszystko zaczęło się już w 2013 roku, kiedy to Kraków zyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Było to naprawdę prestiżowe wyróżnienie, ponieważ było to pierwsze miasto słowiańskie, które uzyskało taki tytuł. 

To właśnie wtedy narodził się projekt zatytułowany “Kody Miasta”. Na czym polegał? W 2014 roku miejskie ławeczki zaczęły być ozdobione specjalną metalową plakietką z imieniem oraz nazwiskiem sławnej osoby. Na plakietce widnieje także kod QR, który można zeskanować. Zostaniesz automatycznie przeniesiony na specjalną stronę internetową, gdzie możesz posłuchać i przeczytać fragmenty tekstów konkretnego autora. 

Trzeba nadmienić, że autorzy, którym zadedykowane są ławeczki, nie są przypadkowi. Wszyscy są w jakiś sposób związani z miastem Kraków. Co więcej, nie są to tylko poeci, ale także postaci fikcyjne, które kojarzą się z tym miejscem np. Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski. 

Na stronie znajduje się także specjalna mapka, dzięki której możesz znaleźć wszystkie ławeczki literackie. 

Aby zobaczyć wszystkie miejsca z ławeczkami literackimi, a także zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki, potrzebujesz więcej niż 1 dzień! Dlatego na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Literackie ławeczki – gdzie ich szukać?

Pierwsze 100 ławeczek pojawiło się w Krakowie na Plantach. Jednak na tym projekt nie został zatrzymany. Ich liczba rosła i literackie siedziska zaczęły wypełniać inne miejsca w mieście. Może je znaleźć także w parku Ratuszowym, na Grzegórzkach przy al. Daszyńskiego, w Nowej Hucie czy na Kazimierzu. 

Odwiedzając oficjalną stronę internetową Kodów Miasta, możesz zlokalizować wszystkie ławeczki w Krakowie. Dzięki temu odnajdziesz swojego ulubionego autora oraz miejsca, które nie znajdują się w samym centrum miasta z literackimi plakietkami i kodami QR. 

Kogo można “poznać” na literackich ławeczkach w Krakowie?

Oczywiście nie dosłownie, ale w przenośni. Możesz usiąść na ławce, zeskanować kod QR i poznać literackie postaci – przeczytać o nich, zapoznać się z ich twórczością, a nawet czasami i posłuchać. 

W Krakowie usiądziesz na ławeczce dedykowanej bardziej lub mniej znanym osobom. Na liście znajduje się m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem, Jerzy Pilch czy Joseph Conrad. Przed wyruszeniem w podróż po Krakowie warto zapoznać się z tymi adresami literackimi i chociaż przez chwilę przysiąść na jednej z miejskich ławeczek. 

To już wszystko, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule. Odwiedzając stolicę Małopolski, koniecznie zapoznaj się z mapą “Kodów Miasta”. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków