Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Luty w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

12 stycznia 2018

Luty nie musi kojarzyć się wyłącznie z siarczystymi mrozami i świętem zakochanych – to także masa ciekawych wydarzeń muzycznych, jak świeżo wznowiona trasa Depeche Mode czy pokaz mistrzów rosyjskiego baletu na scenie i… lodzie. W krakowskich klubach muzycznych zapomnisz o chłodzie: gorące flamenco i wspólne śpiewanie marynarskich pieśni skutecznie Cię rozgrzeje!

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2018

Ahoj, przygodo! Festiwal Shanties, obecny na polskiej scenie muzycznej od 1981 roku, zyskał miano jednego z największych i najbardziej prestiżowych przeglądów muzyki żeglarskiej w Polsce, a od 1987 roku także w Europie. Od 1993 roku organizacją imprezy zajmuje się Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”. Poza polskimi znakomitościami zawitały tu gwiazdy z m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii czy Szwecji.

Uczestnicy zmagają się w trzech kategoriach konkursowych: szanta klasyczna, piosenka autorska i interpretacja współczesnej piosenki żeglarskiej. Samo miejsce stanowi kolebkę narodzin najszerzej rozpoznawalnych zespołów szantowych (m.in. Starych Dzwonów), jak i samych utworów, tak dobrze kojarzonymi z letnim ogniskiem.

Festiwal rozpocznie się 22 lutego. W ciągu 4 kolejnych dni goście wysłuchają m.in. koncertu rumowych opowieści, koncertów dla dzieci, recitali piosenki żeglarskiej, pieśni kubryku czy szanty klasycznej. Poza szeregiem polskich wykonawców – The Nierobbers, Zespołem Mietek Folk, męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” czy Ryczące Dwudziestki – na scenach pojawią się wykonawcy brytyjscy i norwescy. Dla chętnych przewidziano również szantowe koncerty w plenerze.

Koncert rumowych opowieści to stały punkt programu festiwalu Shanties /fot. shanties.pl

Depeche Mode – Global Spirit Tour

Depeche Mode to zespół ponadczasowy: zgodzi się z tym zarówno fan relaksującego reggae, jak i zwolenniczka tanecznego popu. Zespół, na którym wychowały się co najmniej trzy pokolenia, a wzdychały minimum dwa, powraca do Polski z 18-tą już trasą koncertową. Dzięki sprzedaży ponad 100 mln płyt oraz wystąpieniu dla łącznej grupy 30 mln fanów z całego świata, Depeche Mode zyskało zaszczytne miano „wciąż płonącego ognia”.

Trasa Global Spirit Tour promuje wydany w marcu album Spirit Na koncercie w TAURON Arenie nie zabraknie jednak wielu starszych kawałków, jak „Just Can’t Get Enough”, “Personal Jesus”, “Everything Counts” czy „Enjoy the Silence”. Przed samym koncertem publiczność rozgrzeje Black Line – energetyczny support z Los Angeles.

Podczas trasy fani będą dodatkowo zachęcani do działalności charytatywnej. Zespół we współpracy ze szwajcarską firmą Hublot zachęca do zbierania funduszy na rzecz organizacji Charity: Water, której głównym celem jest zapewnienie dostępu bezpiecznej wody pitnej na całym świecie. Koncert odbędzie się 7 lutego.

Koncerty Depeche Mode to niezapomniana uczta dla uszu i oczu /fot. Wikimedia

La Bogusha i Trio Flamenco de Granada

Koncert mieszkającej obecnie w hiszpańskiej Granadzie Bogumiły Delimaty – La Bogushy – połączy muzykę i taniec flamenco w tradycyjnym wykonaniu. Od 2015 roku ważny element programu stanowi taneczne przybliżenie cygańskich tradycji, z których wywodzi się artystka. Trio składa się z śpiewaczki, śpiewaczki-tancerki oraz gitarzysty. W repertuarze znajdują się style flamenco: alegrias, tangos, solea, cantes de levante, buleria, seguiriya, martinete oraz rozmaite pieśni polskich Cyganów. Koncert odbędzie się 18 lutego w Klubie Alchemia.

La Bogusha nawiązuje w swojej twórczości do kultury romskiej /fot. Facebook

Dziadek do Orzechów – Klasyka i Lód

Poznaj jedną z najpiękniejszych historii o miłości, szczęściu i niepowtarzalnym bajkowym klimacie. Poczuj muzykę na własnej skórze i sprawdź, jak silne emocje potrafi wyrazić taniec! Klasyczna choreografia do muzyki Piotra Czajkowskiego, będąca kwintesencją rosyjskiej kultury, została przeniesiona w krainę lodu. Połączenie pozornie różnych światów łyżwiarstwa figurowego i baletu odbywa się za pośrednictwem grupy najzdolniejszych artystów z moskiewskiego Teatru Wielkiego oraz petersburskiego Teatru Maryjskiego. Całość odbywa się pod kierownictwem Hasana Usmanova. Wspólnie z najbliższymi wkrocz w krainę bajkowego świata – spektakl, zaplanowany na 9 lutego w sali Kongresowej Centrum ICE, urzeka dorosłych i dzieci.

 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków