Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Nie tylko historia: sztuka współczesna w Krakowie

20 listopada 2018

Kraków jako miasto artystów inspiruje i napędza do działania kolejne pokolenia twórców. Jeśli nie chcesz zatrzymywać się na muzeach i pomnikach, koniecznie zapoznaj się z ofertą miejskich centrów sztuki współczesnej!

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Krakowskie Zabłocie zdobywa coraz mocniejszą pozycję jako kulturalne i turystyczne centrum miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie Fabryki Oskara Schindlera wznosi się gmach Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Nowoczesna bryła projektu Claudio Nardiego znakomicie wkomponowuje się w tkankę miejską i odzwierciedla charakter placówki. Budynek robi ogromne wrażenie; nie poprzestawaj jednak na samym widoku z zewnątrz, bo w środku czeka na Ciebie mnóstwo fascynującej treści.

Ekspozycje przedstawiają dorobek artystyczny polskich i zagranicznych twórców ostatnich 20 lat, podejmując przy tym próbę wyjaśnienia sensu tworzenia sztuki. Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także skracanie dystansu między widzami a estetyką współczesną, często na pierwszy rzut oka niezrozumiałą i wzbudzającą uprzedzenia.

Życie MOCAK-u obejmuje też wiele działań edukacyjnych, realizowanych poprzez różnorodne spotkania, warsztaty i prelekcje. Muzeum kieruje swoją ofertę do wszystkich grup wiekowych, od dzieci po seniorów. Wiele wydarzeń zakłada aktywny udział uczestników; w MOCAK-u nie tylko obcujesz więc ze sztuką, ale stajesz się jej pełnoprawnym twórcą!

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK /fot. Wikimedia

Centrum Sztuki Współczesnej Solvay

Krakowskie Centrum Kultury Podgórza prowadzi działalność aż w 17 placówkach, ale to galeria Solvay w dzielnicy Borek Fałęcki skupia się w głównej mierze na sztuce nowoczesnej. Duża powierzchnia obiektu obejmuje zarówno sale wystawiennicze, jak i scenę teatralną, tworząc w efekcie uniwersalną przestrzeń dla różnorodnych form ekspresji.

Przy każdej wizycie w centrum Solvay znajdziesz dla siebie coś nowego: wystawy malarstwa, fotografii i innych sztuk wizualnych, spektakle niezależnych grup teatralnych, koncerty alternatywnych twórców i uznanych artystów… Placówka aktywnie uczestniczy też w kulturalnym życiu Krakowa, organizując konkursy dla młodych twórców (np. Talenty Małopolski) i imprezy artystyczne w ramach Dni Dzielnicy IX.

 

Pawilon wystawienniczy krakowskiego Bunkra Sztuki /fot. Wikimedia

Bunkier Sztuki

Kamienny pawilon z otwartym ogródkiem w cieniu Plant to jedna z wizytówek kulturalnego Krakowa. Podobnie jak w przypadku MOCAK-u, już sam budynek Bunkra Sztuki wzbudza ciekawość: ukończony w latach 60. XX-wieku, stanowi jedną z nielicznych polskich realizacji architektury brutalizmu.

To, co dzieje się w Bunkrze, należy już ściśle do teraźniejszości. Misją placówki jest stworzenie „miejsca artystycznego eksperymentu i możliwości doświadczania różnorodności sztuki współczesnej”. Sale wystawiennicze stoją otworem zarówno przed wybitnymi twórcami, jak i debiutantami, reprezentującymi odmienne style i korzystającymi z rozmaitych form wyrazu.

Artyści spotykają się z widzami osobiście, podczas licznych wernisaży i konferencji, a także nieformalnych „posiedzeń” w kultowym Bunkier Cafe. Przytulna kawiarnia z widokiem na Planty to doskonałe miejsce na popołudniowy relaks z książką – tym bardziej, że w ciekawe lektury zaopatrzysz się na miejscu. W Bunkrze Sztuki swoją siedzibę ma bowiem księgarnia Korporacji Ha!art, z ogromnym wyborem dzieł literatury współczesnej, a także bieżących i archiwalnych czasopism kulturalnych. Tu przepadniesz na długie godziny!

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków