Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Od siatkówki po igrzyska. Najważniejsze sportowe imprezy, których gospodarzem był Kraków

30 sierpnia 2022

Kraków słynie w Polsce i w Europie ze swojej wyjątkowej historii, zabytków i wielkich postaci. Mało które miasto może poszczycić się tym, że była z nim związana dwójka noblistów i papież. Z Krakowa wywodzą się również olimpijczycy i plejada wybitnych sportowców z Robertem Korzeniowskim, czyli czterokrotnym mistrzem olimpijskim w chodzie na czele.

Pod Wawelem regularnie są też organizowane wielkie wydarzenia sportowe w najważniejszych dyscyplinach. Zjeżdżali tu wybitni piłkarze czy siatkarze, a w planach były nawet igrzyska olimpijskie.

Igrzyska olimpijskie w Krakowie – zdecydowało referendum

Przegląd najważniejszych sportowych wydarzeń w historii Krakowa rozpoczynamy właśnie od tego, które ostatecznie nad Wisłę nigdy nie zawitało. Kraków chciał zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku. Zgłosił już nawet oficjalnie kandydaturę, którą poparł polski rząd oraz komitet olimpijski.

Ostatecznie jednak miasto odpadło już w przedbiegach, a dokładniej samo wycofało się ze starań o igrzyska. Zdecydował głos mieszkańców. W referendum przeprowadzonym w 2014 r. tylko nieco ponad 30 procent z nich opowiedziało się za organizacją imprezy. Gospodarzem igrzysk ostatecznie został Pekin.

Chcesz odwiedzić sportowe areny Krakowa? Najwygodniejszy nocleg to Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

sportowe imprezy w krakowie
Siatkarskie imprezy na dobre wpisały się w Kraków

Najlepsi siatkarze, szczypiorniści i przyszłe gwiazdy piłki

W tym samym 2014 r. Kraków był jednak współgospodarzem innej sportowej imprezy o skali światowej. Były nią mistrzostwa świata siatkarzy – w Tauron Arenie rywalizowała jedna z grup. Można było tu oglądać m.in. siatkarzy ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Włoch.

Jeszcze ważniejszą funkcję Kraków pełnił trzy lata później w trakcie mistrzostw Europy siatkarzy. Wówczas to właśnie pod Wawelem były rozgrywane mecze o medale. W 2021 r. w Krakowie zagościła zaś faza grupowa ME z udziałem reprezentacji Polski. Poza tym w mieście gościły także finały siatkarskiej Ligi Światowej i Ligi Mistrzów.

Tauron Arena gościła także najlepszych szczypiornistów Starego Kontynentu. W 2016 r. rozegrano tu mistrzostwa, które zakończyły się zwycięstwem reprezentacji Niemiec. Rok później do Krakowa przyjechali natomiast najlepsi młodzi piłkarze. W mistrzostwach Europy do lat 21 także wygrali Niemcy, a areną finału był stadion Cracovii.

Kajakarstwo, kolarstwo i igrzyska

Niemal co roku do Krakowa przyjeżdża również kolarski Tour de Pologne, jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów w tej części Europy. Jego dyrektor Czesław Lang powtarza, że miasto jest dla TdP jak Paryż dla Tour de France. Kraków gościł także choćby zawody Pucharu Świata w kajakarstwie górskim, które odbywały się na torze Kolna.

W 2023 r. pod Wawel wreszcie zawitają igrzyska. Będą to jednak Igrzyska Europejskie, czyli raczkujący turniej, który na razie nie cieszy się zbyt dużą rangą. Kraków ma jednak sprawić, że będzie inaczej.

W Krakowie co roku są też organizowane masowe imprezy biegowe. Sprawdź, które z nich przyciągają największą liczbę uczestników: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/rozbiegany-krakow-najwazniejsze-imprezy-biegowe-w-miescie

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków