Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Rozbiegany Kraków – najważniejsze imprezy biegowe w mieście

26 września 2022

Z czym kojarzy Ci się Kraków? Z Wawelem, zabytkami i wycieczkami szkolnymi? A może z tłumem turystów, obwarzankami i gołębiami na Rynku Głównym? Czas dodać do tych skojarzeń jeszcze jedno – bieganie. Pod Wawelem w ostatnich latach odbywa się bowiem coraz więcej imprez biegowych, które ściągają do miasta tysiące miłośników biegów ulicznych, a nawet górskich. Które z krakowskich zawodów cieszą się największą popularnością?

Największe imprezy – maraton i półmaraton

Bieganie w miastach w krajach zachodniej Europy i za oceanem jest popularne od lat. W Polsce imprezy biegowe zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu dopiero w XXI wieku. Od kilkunastu lat ważnym punktem na ich mapie jest Kraków.

Imprezą biegową, która sprowadza do królewskiego miasta największą liczbę uczestników, jest Półmaraton Królewski. Rekord frekwencji w krakowskim biegu na 21 kilometrów to ponad osiem tysięcy uczestników. Te zawody organizowane są jesienią, najczęściej w październiku.

Najbardziej prestiżowym biegiem w kalendarzu jest jednak Maraton Krakowski. Biegacze przemierzają ponad 42 kilometry ulicami Krakowa od 2002 r. W latach 2020-2021 w organizacji zawodów przeszkodziła pandemia, ale w 2022 r. na starcie znów stanęło ponad trzy tysiące uczestników. Maraton to bieg “z historią w tle”, prowadzi bowiem wokół najbardziej znanych zabytków Krakowa. Najczęściej jest rozgrywany w kwietniu.

biegi rozgrywane w Krakowie to m.in. maraton i półmaraton
Imprezy biegowe przyciągają ludzi w każdym wieku

Startujesz w krakowskim biegu? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Górskie zawody w mieście, czyli biegiem na trzy kopce

Maraton i półmaraton to dwa elementy Królewskiej Triady Biegowej. Trzecim jest Bieg Trzech Kopców na trasie liczącej 13 kilometrów. To wydarzenie absolutnie wyjątkowe – bieg górski rozgrywany w dużym mieście.

Trasa biegu prowadzi przez trzy krakowskie Kopce: Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Różnica poziomów, jaką pokonują biegacze, to 160 metrów. Impreza ma rangę międzynarodowych mistrzostw Krakowa w biegach górskich. Ze względu na wąskie ścieżki na kopcach liczba uczestników jest ograniczona, dlatego po otwarciu zapisów miejsca startowe wypełniają się zwykle w kilkanaście minut.

Bieganie dla każdego

W Krakowie odbywa się jednak również sporo krótszych biegów. Właściwie każdy aktywny człowiek może wziąć udział w biegach na pięć kilometrów. Organizuje je zarówno miasto w ramach imprez towarzyszących maratonowi, jak i wiele innych organizacji. W ramach przygotowań do półmaratonu w Krakowie organizowane są także treningi biegowe dla wszystkich chętnych.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków