Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Równia Galileusza i nurek Kartezjusza. Co kryje Krakowski Ogród Doświadczeń?

15 lipca 2022

Lekcje fizyki bywają nudne. Wzory, które niewiele mówią, skomplikowane twierdzenia i prawa, które wydają się nie mieć zastosowania w praktyce. Co jednak, gdyby największych fizycznych ciekawostek można było dotknąć?

Właśnie w takim celu powstał Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Krakowski Park Lotników Polskich stał się miejscem, w którym na ponad sześciu hektarach można oglądać niezwykłe urządzenia, które demonstrują wyjątkowe zjawiska fizyki. A przy okazji poznać nieco przemyśleń patrona parku. Jakie doświadczenia tam na nas czekają?

Tajemnice optyki, mechaniki i magnetyzmu

Krakowski Ogród Doświadczeń powstał w 2007 r. jako plenerowy oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce i do dziś, mimo upływu lat, cieszy się wielkim zainteresowaniem – nie tylko wśród najmłodszych, ale i dorosłych.

Urządzenia umieszczone w ogrodzie zostały podzielone na pięć części tematycznych. To optyka, hydrostatyka, akustyka, mechanika i magnetyzm. Każda z instalacji została dokładnie opisana. Dzięki temu można nie tylko bez problemu z niej skorzystać, ale i poznać prawo fizyki, które demonstruje. W niektórych przypadkach jedynie obserwujemy eksperyment, w innych odczuwamy go na własnym ciele.

Zamierzasz odwiedzić Krakowski Ogród Doświadczeń? Najlepsze miejsce na nocleg to Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Ogród Doświadczeń – najciekawsze instalacje

W ogrodzie kryje się wiele urządzeń, których nie spotykamy na co dzień. Do najciekawszych z pewnością należy równia Galileusza. To udoskonalona równia pochyła, dzięki której można obserwować, jak przemieszczający się po niej obiekt nabiera prędkości – zresztą nie tylko obserwować, ale i usłyszeć.

krakowski ogród doświadczeń
Fizyka może być fascynująca

Nurek Kartezjusza pozwoli nam z kolei zrozumieć ideę, na której opiera się wiele pływających zabawek. W tym doświadczeniu obserwujemy bowiem specjalnego nurka – probówkę, który tonie w chwili, w której ściskamy naczynie, w którym pływa. To doświadczenie pozwala lepiej zrozumieć prawo wyporu hydrostatycznego.

W ogrodzie doświadczeń zobaczymy także niezwykłe zjawiska świetlne na czele z dużym, rozszczepiającym światło pryzmatem i tarczą Newtona, która działa w odwrotny sposób. Obserwować można również wiry wodne czy też niezwykłe układy luster.

W Krakowskim Ogrodzie Doświadczeń znalazło się też miejsce poświęcone Stanisławowi Lemowi. Ten pisarz i futurolog przyczynił się do popularyzacji nauki w Polsce. Jego cytaty znajdziemy w zielonym labiryncie, nazwanym “Lem-biryntem”.

Do tego dochodzą ekspozycje sensoryczne, które pozwalają poznać nowe, wyjątkowe zapachy. W ogrodzie doświadczeń można również huśtać się na żyroskopie czy turlać w kuli. To wszystko czeka niedaleko centrum Krakowa – naukę można poznać również od praktycznej strony.

Poznaj także inne ciekawe miejsca w Krakowie. W kolejnym artykule przeczytasz o tych, które wiążą się z dawnymi wierzeniami Słowian: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/swiatowid-wianki-i-gontyna-krakowskie-slady-slowianskich-religii

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków