Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Wampir z Krakowa i nie tylko. Przestępcy spod Wawelu o złej sławie

17 kwietnia 2023

Historie okrutnych i seryjnych zabójstw co jakiś czas wstrząsają opinią publiczną. Niestety, głośnych zbrodni nie brakowało również w Krakowie. “Wampir”, “Hannibal”, ale i “Piękny Władek” – to pseudonimy krakowskich morderców o wyjątkowo złej sławie. Ich historie wciąż kryją wiele tajemnic.

Wampir z Krakowa. Zabójstwa, podpalenia, trucizny

Chyba najbardziej znanym przestępcą związanym z Krakowem był Karol Kot, znany jako Wampir z Krakowa. Wychował się pod Wawelem, a swoich zbrodni dokonywał w mieście w latach 60. ubiegłego wieku. Jeszcze przed maturą zabił dwie osoby, dokonał czterech podpaleń i próbował zabić 10 kolejnych osób.

Kot działał z zimną krwią. Po prostu podchodził do ofiary, najczęściej od tyłu, i wbijał jej nóż w ciało. Zabił w ten sposób 65-letnią kobietę oraz 11-letniego chłopca. Wiele innych próbował zadźgać, ale ofiary udało się uratować. Do tego próbował truć mieszkańców Krakowa – zostawiał na ulicach butelki z piwem i innymim napojami zatrute arszenikiem.

Kot został zatrzymany w wieku 20 lat, dzień po maturze. Sąd skazał go na karę śmierci, którą wykonano w maju 1968 r. przez powieszenie. Doczekał się pseudonimu “Wampir z Krakowa”, bo sam przyznał, że po dźgnięciu nożem zlizywał z niego ludzką krew. Mimo odrażających zwyczajów po śmierci jego historia stała się tematem dla wierszy, serialów i filmów. Jego historią był inspirowany między innymi film “Czerwony pająk”.

wampir z Krakowa zabijał nie tylko nocą
W Krakowie dochodziło do makabrycznych zbrodni

Chcesz przespacerować się krakowskimi uliczkami? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

“Piękny Władek”, którego wszyscy się bali

Czarną kartę w historii Krakowa zapisał też Władysław Mazurkiewicz. W latach 40. i 50. XX wieku zabił sześć osób – a przynajmniej tyle zabójstw mu udowodniono. Podobno w Krakowie wiele osób słyszało o jego kryminalnych wyczynach, ale milczeli w obawie przed protektorami mordercy.

Sam Mazurkiewicz miał być człowiekiem dobrych manier i bardzo eleganckim, stąd przydomek “Piękny Władek”. Pierwszą ofiarę otruł cyjankiem potasu, pozostałe zastrzelił z pistoletu. Ostatecznie został jednak zatrzymany i skazany na powieszenie – prokurator żądał dla niego ośmiokrotnej kary śmierci. Wyrok wykonano w 1957 r.

“Hannibal z Krakowa” i 800 stron oskarżenia

W listopadzie 1998 r. w Krakowie zaginęła 23-letnia studentka Katarzyna Z. W styczniu 1999 r. w śrubę jednego ze statków pływających po krakowskim odcinku Wisły zaplątał się kawałek jej skóry, który spreparowano wcześniej na kształt ubrania – body. Sprawcy zabójcy, który miał w tak bestialski sposób potraktować dziewczynę, szukano przez 18 lat.

Ze względu na sposób działania, tajemniczego mordercę okrzyknięto “Hannibalem z Krakowa”. W 2017 r. zatrzymano w tej sprawie Roberta J. To syn krakowskiego poety, miał cierpieć na schizofrenię. Akt oskarżenia o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem przeciwko zatrzymanemu liczył 800 stron.

Choć nad sprawą unosiło się wiele wątpliwości, sąd w Krakowie jesienią 2022 r. wydał wyrok. Roberta J. skazano na dożywocie – wedle uzasadnienia do czynu miały go motywować “preferencje seksualne o cechach sadystycznych”. Obrońcy od razu zapowiedzieli apelację.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków