Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Zaczarowane gołębie w Krakowie – legenda, którą musisz poznać

7 listopada 2023

Kraków to miasto, które słynie z pięknych zabytków i bogatej historii. Jednak kryje także wiele tajemnic i legend. Jedną z nich jest ta o zaczarowanych gołębiach. Chyba nikt się nie dziwi, że to właśnie z tymi ptakami związana jest ta historia. Budzi ona zainteresowanie nie tylko mieszkańców, ale i turystów. 

Dlaczego gołębie uznawane są za zaczarowane w Krakowie i skąd wzięła się ta fascynująca legenda? Czytaj dalej i przekonaj się sam! 

Kraków - zaczarowane gołębie
Na Rynku Głównym na pewno znajdziesz wiele gołębi, które tylko czekają na smakołyk.

Gołębie symbolem miasta 

Zanim przejdziemy do legendy, trzeba przypomnieć, że gołębie, to przecież symbol Krakowa i stanowią nieodłączną część kultury oraz krajobrazu. Legenda o tych ptakach wpisuje się doskonale w długą historię miasta i jego tajemniczą atmosferę. 

Niektórzy zachwycają się gołębiami na Starym Rynku – gdzie jest ich mnóstwo. Chętnie podchodzą do ludzi, szczególnie jeśli masz dla nich mały smakołyk. Inni twierdzą, że gołębie to zmora krakowskiego rynku . Nie można ukryć, że czasami duża liczba ptaków nie pozwala nawet spokojnie przejść przez rynek – szczególnie, jeśli inne osoby je dokarmiają. 

Poznaj więcej legend i miejsc z nimi związanych. Zostań w Krakowie na dłużej, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.

Legenda o zaczarowanych gołębiach w Krakowie – poznaj ją 

Historia tej legendy rozgrywa się w XIII wieku, kiedy to na tronie zasiadał Henryk IV Prawy. Pragnął on nie tylko zjednoczyć ziemie małopolski, ale także zostać koronowanym na króla. Aby to osiągnąć, potrzebował poparcia głowy Kościoła Katolickiego, czyli samego papieża. Niestety nie miał wystarczającej ilości pieniędzy, aby osiągnąć swój cel. Z prośbą o pomoc zwrócił się do wiedźmy. Ta, zamieniła jego rycerzy w gołębie, które zaczęły wydobywać z murów kościoła Mariackiego drobne kamyczki. Upadając na ziemię, zmieniały się w złoto

Szczęśliwy król, zebrał pieniądze i udał się w podróż do Rzymu. Niestety podczas podróży bawił się, pił i jadł – przez co stracił całe złoto, zanim w ogóle dotarł do papieża. Nigdy już nie wrócił do Krakowa, a jego rycerze przemienieni w gołębie dalej czekają na jego powrót. 

Zaczarowane krakowskie gołębie a bitwa pod Grunwaldem 

Niektórzy wierzą w to, że podczas bitwy pod Grunwaldem polegli rycerze – tak, jak w przypadku powyższej legendy – zamieniali się w gołębie i wracali do ówczesnej stolicy Polski, czyli do Krakowa. Co więcej, podczas tej bitwy te ptaki były wykorzystywane do transportu informacji między oddziałami. 

Teraz nadal istnieją wierzenia, które mówią o tym, że to właśnie rycerze zaklęci w gołębie dalej strzegą miasta i dbają o spokój wszystkich mieszkańców. 

Legenda o zaczarowanych krakowskich gołębiach może nie jest tak popularna jak o Smoku Wawelskim czy o żółtej ciżemce, ale dalej wzbudza zaciekawienie nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. Teraz już wiesz, dlaczego (według tej legendy) ptaki tak bardzo okupują krakowski Stary Rynek. 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków