Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Od Estonii po Chile. Które kraje mają swoje oficjalne placówki w Krakowie?

18 maja 2023

Kraków co roku odwiedzają miliony turystów. Nie brakuje wśród nich zagranicznych gości. Mieszkańcy podwawelskiego miasta czasami się na nich skarżą, ale turyści zostawiają w mieście sporo pieniędzy. O pomoc podróżnikom, ale i wykonywanie zadań dyplomatycznych dbają placówki obcych państw, które mają swoją siedzibę w Krakowie. Łącznie pod Wawelem działa ich aż 39.

Ambasady w Krakowie nie ma. Jest za to wiele konsulatów

Zagraniczne urzędy w Krakowie mają charakter konsulatów. To placówka o niższej randze od ambasady, w których najważniejszą funkcję pełni konsul. Spełnia wiele zadań, a konsulaty mogą mieć różny charakter. Najwyższą rangę mają konsulowie generalni, ale  w stolicy Małopolski działają również konsulowie honorowi.

Jeśli i Ty wybierasz się do Krakowa, koniecznie odwiedź Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

konsulat w Krakowie
USA mają w Krakowie konsulat generalny, Wielka Brytania konsula honorowego

Konsulowie generalni pod Wawelem

Wśród najważniejszych przedstawicieli obcych państw, którzy na stałe rezydują pod Wawelem, trzeba wymienić konsula generalnego Stanów Zjednoczonych. Od 2022 r. jego funkcję pełni Erin Nickerson, która wcześniej pracowała w ramach amerykańskiej misji dyplomatycznej m.in. w Rzymie oraz Warszawie.

Konsulat generalny USA mieści się przy ulicy Stolarskiej. Na terenie placówki obowiązuje szereg wymogów – na jej teren nie można wnosić na przykład sprzętu elektronicznego. Przez lata ustawiały się pod nią kolejki osób, które składały wniosek o wizę na pobyt w USA. To zmieniło się od jesieni 2019 r., gdy Polska została włączona do programu bezwizowego.

Podobną rangę mają placówki kilku innych państw pod Wawelem. Pracują tu także konsulowie generalni Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Austrii, Francji i Japonii.

Indonezja, Chile, Mongolia. Jakich urzędników spotkasz w Krakowie?

Zdecydowaną większość placówek działających w Krakowie stanowią jednak stojące nieco niżej w dyplomatycznej hierarchii. To konsulaty honorowe. To przede wszystkim placówki państw europejskich, takich jak choćby Hiszpania, Włochy czy Estonia.

Pod Wawelem można jednak na co dzień spotkać również ludzi działających w imieniu państw bardzo odległych. Swoją siedzibę ma tutaj kilku konsulów z państw Ameryki Południowej: Chile, Peru, Urugwaju, Brazylii i Kolumbii. W wielu przypadkach ten urząd pełnią jednak Polacy. Swoich przedstawicieli mają tutaj także trzy – obok Japonii – państwa azjatyckie: Mongolia, Indonezja i Pakistan. Konsula w Krakowie ma również Meksyk..

Wyjątkową placówką dyplomatyczną na mapie miasta jest pełnomocnik rządu regionalnego Kurdystanu w Polsce, który rezyduje przy Rynku Głównym. To jedyny w Krakowie taki urząd, za którym nie stoi państwo powszechnie uznawane na arenie międzynarodowej.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków