Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Od Lwowa po Peru. Z jakimi miastami “przyjaźni” się Kraków?

4 stycznia 2023

Kraków od wieków przyciągał kupców i podróżnych, a potem także turystów ze wszystkich stron świata. Wielu osiedliło się tu na stałe, inni związali się z Krakowem mimo mieszkania tysiące kilometrów od Polski. Kraków nie tylko pozostaje w sercach odwiedzających, ale też nawiązuje współpracę z wieloma miejscowościami. Część z nich znajduje się w dalekich zakątkach kuli ziemskiej. Dowiedz się, z kim przyjaźni się gród Kraka – poznaj jego miasta partnerskie i bliźniacze!

Miasta partnerskie Krakowa. Które leżą najbliżej?

Oficjalna współpraca Krakowa z zagranicznymi miastami opiera się na zwykle na jednej z trzech umów. To dokumenty o partnerstwie między miastami, o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych oraz honorowy tytuł miasta bliźniaczego Krakowa.

Najwięcej miast partnerskich dawnej stolicy Polski znajduje się w Europie – łącznie 17. Najbliżej z Krakowa jest do Lwowa, oba miasta dzieli tylko nieco ponad 300 kilometrów. O połowę dłuższa droga prowadzi do Słowacji. Po dwa miasta partnerskie znajdują w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i Francji.

Wśród europejskich partnerów Krakowa jest także Zagrzeb w Chorwacji, Wilno na Litwie, Goeteborg w Szwecji, Edynburg z Wielkiej Brytanii, Innsbruck z Austrii oraz hiszpańska Sewilla. Poza tym w Europie leżą także miasta bliźniacze Krakowa: Norymberga, Mediolan, Kijów i belgijskie Leuven.

Planujesz zwiedzanie Krakowa? Wybierz na nocleg Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

miasta partnerskie Krakowa to także miejscowości w Ameryce Północnej
Miasta partnerskie Krakowa są rozsiane po całym świecie. Jednym z nich jest San Francisco ze słynnym mostem Golden Gate

Osiem milionów mieszkańców i 12 tys. kilometrów

Kraków jest jednak znany na całym świecie i współpracuje z miastami na niemal wszystkich kontynentach. Najbardziej oddalonym miejscem, które nawiązało taką relację ze stolicą Małopolski, jest La Serena w Chile. To honorowe miasto bliźniacze, które leży aż 12 tys. 505 km od Krakowa. Podobny status w Ameryce Południowej ma brazylijska Kurytyba i ekwadorskie Quito. Miastami partnerskimi są z kolei peruwiańskie Cuzco oraz Rio de Janeiro w Brazylii.

W Ameryce Północnej o Krakowie szczególnie pamięta się w Rochester oraz San Francisco w USA. Afrykańskim miastem partnerskim jest Fez z Maroka, a azjatyckim – Tbilisi, stolica Gruzji. Największym miastem, z którym współpracuje Kraków, jest z kolei Nankin. Tę chińską metropolię zamieszkuje 8,5 miliona ludzi. Siedziba polskich królów jest z nią stowarzyszona bez formalnej umowy.

Egzotyczne nazwy można spotkać także w samym Krakowie. Gdy wejdziesz na https://www.bwkrakow.pl/nablogu/meksyk-liban-i-azory-egzotyczne-nazwy-w-krakowie, dowiesz się o tym więcej!

Miasta skreślone z listy partnerów Krakowa

Kraków współpracował również z dwoma miastami z Rosji – Moskwą i Sankt Petersburgiem. Po agresji Rosji na Ukrainę Rada Miasta Krakowa zakończyła tę współpracę stosowną uchwałą, podjętą w marcu 2022 r. W 1997 r. miasto miało z kolei rozpocząć współpracę z Groznym na terenie Czeczenii, ale z powodu wybuchu wojny na tych terenach druga strona nigdy nie ratyfikowała umowy.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków