Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Gdzie w Krakowie można spotkać Elvisa Presleya? Wyjątkowe miejsce dla fanów piosenkarza

4 października 2022

Elvis żyje! – to hasło powraca co kilka lat. Mimo że od śmierci piosenkarza minęło ich już ponad 40, co jakiś czas powracają teorie spiskowe na temat tego, że tak naprawdę Presley żyje do dziś w ukryciu, a jego zgon został upozorowany. Bez wątpienia cały czas żyje jego muzyka, na której wychowały się pokolenia fanów

Wielbicieli “Króla rock and rolla” nie brakuje również w Krakowie. To dzięki ich staraniom pod Wawelem powstały wyjątkowe miejsca pamięci muzyka. Najważniejszym z nich jest obelisk upamiętniajacy artystę.

Pomnik Elvisa Presleya w Krakowie

Zakrzówek to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Krakowa. Zalany wodą kamieniołom zapewnia widoki, które kojarzą się bardziej z Chorwacją czy Turcją niż polskim krajobrazem.

Niedaleko tego niezwykłego akwenu przebiega Aleja Elvisa Presleya. To spokojna ulica, otoczona urokliwymi drzewami. Kraków może poszczycić się tym, że tutejsza aleja Elvisa powstała jako druga na świecie. Wcześniej taką ulicę wytyczono tylko w Memphis, czyli miejscu, w którym znajdowała się rezydencja piosenkarza.

elvis presley
Fani Elvisa Presleya wciąż kupują jego płyty

Chcesz poznać zakątki Krakowa związane z Elvisem? Na nocleg wybierz  Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Na tym jednak nie koniec. To właśnie przy Alei Presleya został bowiem odsłonięty jego pomnik. A dokładniej obelisk ku pamięci piosenkarza. Ma formę dużej kamiennej bryły, podarowanej przez kopalnię w pobliskich Czatkowicach. Wykuto na nim twarz amerykańskiego gwiazdora, pod pomnikiem regularnie składane są kwiaty.

Obelisk odsłonięto w 2005 r. Głośno zrobiło się o nim osiem lat później, gdy z cokołu skradziono dwie miedziane tablice z nazwą alei. Pomnik został jednak uzupełniony i stoi w pierwotnym miejscu do dziś.

Aleja Gwiazd i woskowy Elvis Presley

Obelisk powstał z inicjatywy krakowskiego fanklubu piosenkarza. Działa pod Wawelem od początku lat 90. pod nazwą “Elvis w Krakowie”. To właśnie wielbiciele Presleya pomogli także upamiętnić go tuż pod samym Wawelem.

W 2018 r. dokonano uroczystego odsłonięcia gwiazdy poświęconej Amerykaninowi w Alei Gwiazd na bulwarach nad Wisłą. Takiego uhonorowania doczekali się wcześniej m.in. najsłynniejsi muzycy związani z Krakowem, z czasem przybyło też zagranicznych gwiazd.W Krakowie co jakiś czas odbywają się również koncerty ku pamięci muzyka, na których można usłyszeć nowe interpretacje jego utworów.

Elvisa w Krakowie można jednak również spotkać. Przy płycie Rynku Głównego znajduje się bowiem muzeum figur woskowych. Obok Marylin Monroe, Bruce’a Lee i innych ikon popkultury, stoi tam również podobizna “Króla rock and rolla”.

A gdzie w Krakowie znaleźć pamiątki po św. Jadwidze, średniowiecznej królowej Polski? Sprawdź w kolejnym artykule: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/stopka-w-kamieniu-i-nie-tylko-krakowskie-slady-po-sw-jadwidze

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków